Jelenia Góra: Autobusy za darmo?
Aktualizacja: 12:05
Autor: MT
Hubert Papaj:
- Komunikacja Miejska jest bardzo ważna i musi być dobrze zarządzana. Dzisiaj miasto Jelenia Góra kupiło autobusy elektryczne, które już w pierwszych dniach po prostu stanęły. Wielomilionowy wydatek, który przełożył się na jakość świadczenia usług. Mam tutaj duże wątpliwości. Przede wszystkim należy rozbudować kwestię dróg rowerowych, ścieżek rowerowych, tworzyć parkingi, park and ride, czyli miejsca, gdzie można przyjechać z niektórych części Jeleniej Góry czy nawet dalszej części, zostawić samochód, przesiąść się na autobus. Jelenia Góra mogłaby mieć darmową komunikację, jeżeli to będzie komunikacja, która będzie sprzyjała mieszkańcom. Jeżeli będzie skuteczna, dobrze zarządzana, a przede wszystkim dogodna komunikacja. Miasto jest powołane po to, aby rozwiązywać problemy mieszkańców. Jednym z tych problemów są dzisiaj korki. Moim zdaniem, gdyby mieszkańcy przesiedli się na komunikację zbiorową, mogłaby ona być też darmowa.
Jadwiga Błaszczyk:
- Ja uważam, że niektóre grupy społeczne począwszy od dzieci, młodzieży oraz studentów, a także osób senioralnych, powinny mieć tą komunikację za darmo. Proszę państwa, ja myślę, że powinniśmy spojrzeć w ogóle na ten problem szerzej z punktu widzenia ponoszonych kosztów w ogóle spółek miejskich, które świadczą usługi na rzecz ludności. Uważam, że ceny biletów powinny być skalkulowane w oparciu o realnie ponoszone koszty. I te spółki nie powinny być dochodowe. Oczywiście, że powinny zarabiać, ale powinny zarabiać w zupełnie w inny sposób. Mogą sobie radzić poprzez reklamy, poprzez różne wymyślne sposoby na przyciągnięcie pieniędzy do spółki. Koszty przejazdu biletów, komunikacją miejską, muszą być spójne z ponoszonych na ten cel kosztami.
Anna Korneć-Bartkiewicz:
- Tak, absolutnie tak. Bezpłatna komunikacja dla dzieci, młodzieży i dla seniorów. Absolutnie tak. To staje się standardem nie tylko w Polsce, ale również w Europie. Tak że utrzymanie tej komunikacji, tak, bo jest to bezpośrednia ulga dla mieszkańców.
Jerzy Łużniak:
- Jeżeli chodzi o komunikację miejską, to my wprowadziliśmy w tej kadencji darmowy przejazd dla wszystkich dzieci, dla wszystkich uczących się, dla wszystkich studentów, dla wszystkich studentów też trzeciego wieku. To też obniżyliśmy od 70 roku życia darmowe przejazdy autobusami. My dzisiaj koszty utrzymania to jest w granicach około 40 milionów MZK, połączenie MZK to jest około 40 milionów, z czego ponad 33 miliony złotych, to są pieniądze, które dopłacamy do przewozów MZK, czyli około 6, 7 milionów złotych to są dochody. I teraz tak, trzeba się zastanowić, czy te 6, 7 milionów złotych jest akurat tak dużą kwotą, czy też nie. Ja myślę, że Unia Europejska idzie właśnie w takim kierunku, czy że prędzej czy później komunikacja zbiorowa będzie w znacznej mierze udostępniona bez, bez jakiejkolwiek opłaty, bo będzie zależało nam na tym, żeby przede wszystkim poruszać się środkami transportu publicznego.
Piotr Paczóski:
- Proszę państwa, nie ma w życiu nigdy nic za darmo. Żeby lepiej zarabiać, trzeba włożyć swój wkład czasowy, umiejętności intelektualne. Podobnie rzecz się ma w gospodarce miejskiej. Podobnie rzecz się ma w całej sferze komunikacji. Proszę zwrócić uwagę z pozoru. Korzystanie z darmowej komunikacji jest przyjazne wobec mieszkańców Jeleniej Góry. Ale Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne musi pokrywać swoją działalność finansową, pokrywać w jaki sposób? Również z biletów. Jeśli nie będzie pobierać MZK pieniędzy za przejazdy, na utrzymanie MZK, trzeba będzie szukać innych źródeł finansowania, również z innych działów funkcjonowania miasta.