W trakcie spotkania z jeleniogórzanami, które odbyło się w sali konferencyjnej Książnicy Karkonoskiej, Bartłomiej Wróblewski, mimo że jest posłem nie mówił o polityce. Pochodzący z Poznania doktor nauk prawnych przez prawie dwie godziny, z wielką pasją opowiadał o swojej przygodzie z górami, w trakcie której udało mu się zdobyć koronę Ziemi.
W latach 1998–2014 wszedł kolejno na najwyższe szczyty wszystkich kontynentów: Elbrus (1998), Kilimandżaro (2002), Mont Blanc (2003), Aconcagua (2007), Denali (2008), Góra Kościuszki (2011), Puncak Jaya (2011), Masyw Vinsona (2012) i Mount Everest (2014). Mimo że od kilku lat w związku z pełnionymi funkcjami politycznymi musiał zrezygnować z wypraw w wysokie góry, nie stracił kontaktu z alpinizmem. Był członkiem komitetu organizacyjnego Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 w 2017/18. Kilka razy w roku stara się też przyjeżdżać w góry wraz z żoną.
W swoją opowieść o górach, ale także o przełamywaniu własnych słabości, ilustrowaną przepięknymi zdjęciami B. Wróblewski wplatał liczne anegdoty i ciekawostki. Słuchający go w trakcie wczorajszego spotkania bardzo żałowali, że dotąd swoich wspomnień nie przelał na papier w formie książki.
- Można powiedzieć, że moja przygoda z górami zaczęła się od wejścia w wieku trzech lat na Chojnik – mówi B. Wróblewski. - Potem chodziłem po górach, jako harcerz. Po zakończeniu przygody z harcerstwem zacząłem wyjeżdżać na kolejne wyprawy po Europie i poza nią. Tytuł mojego spotkania „Siedem Everestów czyli w drodze na koronę Ziemi” nie jest przypadkowy. Niemal każda z moich wypraw niosła za sobą jakąś trudność i na swój sposób można ją nazwać atakiem na Everest. Również w życiu każdy z nas ma wiele swoich prywatnych najwyższych gór świata.