Janina Hobgarska, dyrektorka BWA, jak zawsze przedstawiającą autora podczas wernisażu, przybliżyła postać i twórczość Magdaleny Bors. Główna bohaterka wystawy aktualnie mieszka i pracuje w Melbourne w Australii. Mimo, iż była nieobecna, powitała wszystkich…z ekranu monitora. – Język polski znam bardzo słabo. To moja największa bariera w porozumieniu się z Polakami – wyjaśniała Magdalena Bors dziękując obecnym za przybycie na jej wystawę.
„Sztuka domowych obsesji” Magdaleny Bors jest drugą wystawą pokazaną w Polsce. Wcześniej prezentowana była w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku. Prace zostały wykonane w latach 2006-2011 i są podzielone na dwie serie. W pierwszej serii zatytułowanej „Ojczyzny” prace wyrażają nasze pragnienie czegoś magicznego pośród nudy codziennego życia. Druga seria pt. „Siódmy dzień” bezpośrednio odnosi się do wzajemnej zależności tworzenia i obsesji.
W pracach Magdaleny Bors odtworzony został ikoniczny krajobraz w niezwykłej formie i miejscu. Fragmenty układanki łączą się w jaskrawą rafę koralową; sterty starych gazet uformowane są na podobieństwo Dwunastu Apostołów, geologicznej atrakcji turystycznej na południowym brzegu australijskiego stanu Wiktoria; unikalne struktury Bungle Bungles (pasma górskiego w Australii Zachodniej) zostały wyszydełkowane.
Magdalena Bors urodziła się w Antwerpii w Belgii. Dyplom licencjacki w zakresie sztuk pięknych, fotografii, uzyskała na RMIT University w Melbourne. Swoje ekspozycje prezentowała w różnych miejscach w Europie i Australii. Jej prace znalazły się na wystawie „Fantazja”, pokazywanej w kilku miastach w Australii oraz na festiwalu Photoquai w Paryżu 2009. Twórczość Magdaleny Bors omawiana była w książce „New Romantics: Darkness and Light in Australian Art” przez Simona Gregga (wyd. Australian Scholarly Publishing 2011), który analizował powrót do pasji w sztuce oraz powrót do nastroju i wrażenia.