Aby rozweselić i pobudzić uczestników do zajęć, rozpoczęto od zabawy „Burza w lesie”, w której każdy stał się leśnym zwierzątkiem – liskiem, wilkiem bądź sarenką i w zawrotnym tempie musiał szybko odnaleźć sobie norkę. Po krótkiej rozgrzewce, aby tradycji stało się zadość odczytano kolejną, piękną indiańską powieść.
Tym razem z wielkiego zbioru legend wybrano „Przesłanie z krainy szczęśliwych łowów”. Poza kilkoma małymi rozbójnikami, wszystkie dzieci z wielką uwagą i skupieniem wsłuchiwały się w płynące z ust słowa pana Grzegorza Jędrasiewicza.
Gdy już opowiadanie się skończyło, pani Joanna Kowalczyk przedstawiła swym podopiecznym co dzisiaj ciekawego na nie czeka. „Czy wiecie czym jest mandala?” – zapytała. Po braku odpowiedzi wyjaśniła znaczenie tego nieznanego im wyrazu i wszyscy ruszyli do pracy.
Mandale są to obrazy w kształcie koła z piasku i innych sypkich materiałów, tworzone głównie przez buddystów i indian często w stanie medytacyjnym. Ich zadaniem jest pobudzanie naszej podświadomości do wypracowania w sobie cech, które symbolicznie przedstawiają za pomocą swej kolorystyki i charakterystycznej dla nich symboliki.
Warsztatowicze twardo tworzyli własne mandale będące kolejnym etapem do tego by stać się prawdziwym Indianinem. Pod koniec warsztatów tak jak wczoraj pani Joanna pomalowała wszystkim uczestnikom twarze w indiańskich barwach i znakach, po czym wszyscy w indiańskim okrzyku rozeszli się do domów.
Zajęcia plastyczno-rekreacyjne będą trwać do piątku (29 sierpnia) w Biurze Wystaw Artystycznych przy ulicy Długiej 1. Wstęp wolny.
Zajęcia będą się odbywać w godzinach:
I grupa – 9.30 – 11.30
II grupa – 12.00 – 14.00