Do wyborów niespełna dwa dni, tymczasem jedynie SMC zorganizowało przedwyborczą debatę o przyszłości Cieplic, na którą zaprosiło media. Program wyborczy Stowarzyszenia Miłośników Cieplic zakłada m.in. polepszenie warunków dla funkcjonowania i tworzenia: żłobków, przedszkoli, świetlic dla dzieci, młodzieży oraz seniorów, poprawę zabezpieczeń przeciwpowodziowych, poprawę bezpieczeństwa, budowanie infrastruktury rekreacyjnej i rozrywkowej, rozwój turystyki, zwiększenie liczby miejsc parkingowych, a także dostosowanie przestrzeni architektonicznej Cieplic do potrzeb osób niepełnosprawnych.
- Cieplice, czyli dzielnica Jeleniej Góry w niedziele będzie miała swoich przedstawicieli w postaci rady jednostki pomocniczej, która jest radą społeczną, a więc nietypową. Pełni funkcję doradczą. Mam nadzieję, że taka rada zjednoczy mieszkańców Cieplic. Będziemy tymi ludźmi, którzy będą rozmawiać o sprawach Cieplic z radą główną w Jeleniej Górze. Jesteśmy jedyną taką grupą osób „Miłośników Cieplic”, która się zjednoczyła i wystawiła 15 kandydatów – powiedział Robert Futerhendler, wiceprezes SMC.
– Wierze, że Cieplice mogą być lokomotywą Jeleniej Góry, takim motorem napędzającym rozwój zarówno turystyki, jak i gospodarki. Niestety, nie będziemy mieli bezpośredniego wpływu na budżet, ale możemy walczyć o sprawy Cieplic i proponować różnego rodzaju przedsięwzięcia. Priorytetem jest kompleksowe przebadanie wód termalnych, ale również ważne są mniejsze sprawy, takie jak pomalowanie elewacji na placu Piastowskim – dodał.
Kandydaci, którzy są także członkami SMC, to: nauczycielka i ławnik Sądu Rejonowego Anna Bałkowska; architekt, organizator Karkonoskiego Festiwalu Światła Robert Futerhendler; technik chemik Alicja Szklarska; wolontariusz Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa Janusz Szklarski, informatyk, redaktor biuletynu „Cieplice” Marcin Kaflik. Jest także student i członek Zarządu Towarzystwa Izersko-Karkonoskiego Grzegorz Robert; student Kamil Łabieniec, technik organizator Karkonoskiego Festiwalu Światła Zygmunt Łaskawiec, Grzegorz Leszek z Towarzystwa Izersko-Karkonoskiego oraz slawistka Joanna Kozieł.
Wśród kandydatów rekomendowanych przez Stowarzyszenie „Miłośników Cieplic” znaleźli się magister inżynier, projektant budowlany Danuta Duch-Mackaniec; magister pielęgniarstwa, kierownik Zakładu Przyrodoleczniczego Beata Dyrcz; nauczyciel, instruktor terapii osób z upośledzeniem umysłowym Jerzy Bilski; architekt, projektant przestrzenny i wnętrz Bogna Skrzydlewska-Antos, nauczyciel, wicedyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida Elwira Kozak; magister ekonomii, specjalista do spraw marketingu w Uzdrowisku Cieplice Zbigniew Muczyński.
Wybory odbędą się już w nadchodzącą niedzielę, 20 marca. Tymczasem członkowie SMC są zaniepokojeni faktem, że wbrew uchwale rady miasta, prezydent Jeleniej Góry nie zapewnił w środkach masowego przekazu informacji, które miałyby zachęcić mieszkańców do wzięcia udziału w głosowaniu i wskazały im lokale wyborcze.
Przypomnijmy więc, że mieszkańcy będą mogli głosować na swoich faworytów w siedmiu komisjach obwodowych. Ich siedziby będą się znajdowały w tych samych miejscach, w których odbywały się listopadowe wybory samorządowe: w Pałacu Schaffgotschów (filia Politechniki Wrocławskiej na Pl. Piastowskim 27), gdzie lokal jest dostosowany do potrzeb wyborców niepełnosprawnych, w Niepublicznym Przedszkolu „Zaczarowany Parasol” przy ul. Fabrycznej 1a, w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. PCK 14a, w Miejskim Integracyjnym Przedszkolu nr 14 przy ul. Junaków 2a, w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych przy ul. Cieplicka 34, w Szkole Podstawowej nr 6 przy ul. Cieplickiej 74 oraz w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 przy ul. Gimnazjalnej 2.
Obszar Cieplic, którego mieszkańcy mają uprawnienia do głosowania, jest zbliżony do IV okręgu wyborczego z wyłączeniem kilku ulic i odcinków. M.in. nie obejmuje wszystkich domów z ulicy Lubańskiej, na głosowanie nie pójdą też mieszkańcy ul. Junaków, Ceglanej, Cichej, Kowalskiej, Michejdy i Poprzecznej.