Urząd Miasta w Szklarskiej Porębie wydał decyzję środowiskową pozwalającą na rozpoczęcie procesu inwestycji. Gospodarz największego ośrodka narciarskiego w polskich Karkonoszach zamierza zainwestować w rozbudowę stacji Szrenica Ski Arena 80 milionów złotych. Plany są ambitne.
Obecnie istniejącą dwuosobową kolej linową ma zastąpić trzykrotnie szybsza, wyprzęgana, czteroosobowa kanapa. Na tym etapie prace mają dotyczyć pierwszej sekcji kolei, która w całości przebiega przez teren w administracji Lasów Państwowych. Inwestor nie wyklucza w dalszej perspektywie wymiany także drugiej sekcji położonej w Karkonoskim Parku Narodowym.
Czytaj więcej:Narciarska inwestycja czeka na decyzję urzędników
Rozwój infrastruktury narciarskiej w kompleksie obejmie także poszerzenie nartostrady „Puchatek” w dolnej części z obecnych 40 metrów do około 70 metrów. Zwiększy to bezpieczeństwo narciarzy na tej popularnej trasie. Ma się pojawić również alternatywny wariant zjazdu ze stacji pośredniej. W planach inwestycyjnych jest także wytyczenie nowego około 350-metrowego stoku dla początkujących narciarzy w rejonie kolei „Karkonosz Ekspress”. Przy nim ma powstać wyciąg orczykowy. Sudety Lift chce także skomunikować nartostradę „FIS” z „Puchatkiem”. Ten łącznik pozwoli na zjazd „FIS-em” do dolnej stacji.
Postawienie nowej kolei i rozbudowa infrastruktury narciarskiej mogą kosztować ok. 80 milionów złotych – mówi Paweł Gogolewski, dyrektor spółki Sudety Lift. - Przy takiej skali inwestycji musimy mieć pewność, że spółka odzyska poniesione nakłady. Dlatego rozmawiamy z miastem o 25-letnim okresie dzierżawy. Przygotowujemy projekt budowlany i będziemy starali się uzyskać pozwolenie na budowę i zgodę na wylesienie. Do prac w terenie ze względu na kalendarz wycinek drzew, będziemy mogli przystąpić najwcześniej jesienią 2025 r. Optymistycznie zakładając wymiana pierwszej sekcji kolei linowej na Szrenicę, mogłaby się zacząć wiosną 2026 r. Prace musimy zrealizować w ciągu 12 miesięcy.
Obecna umowa miedzy Gmina Szklarska Poręba, a spółka Sudety Lift obowiązuje do 2035 roku - dodaje burmistrz Szklarskiej Poręby Paweł Popłoński. Obecnie trwają prace nad kształtem i optymalizacją warunków umowy w ramach Komisji Rozwoju Gospodarczego Rady Miejskiej. W najbliższym czasie zostanie zaproponowana nowa treść dokumentu, a w związku z tym planowane są dalsze spotkania. Trzeba jednak powiedzieć, że to proces długoterminowy.