Na wstępie chciałbym przekazać i podkreślić, że MPGK sp. z o.o. prowadzi akcję zimową zawsze zgodnie z planem operacyjnym akcji zimowej, który to plan został przyjęty i zaakceptowany przez Miasto Jelenia Górę oraz Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Jeleniej Górze. Wszystkie drogi są podzielone na kategorie, które wyznaczają czas reakcji i zakres wykonywanych działań - tłumaczył Włodzimierz Stasiak, prezes MPGK.
W Jeleniej Górze są 4 kategorie dróg:
- kategoria I (do której zaliczane są głównie drogi w centrum miasta, drogi krajowe i wojewódzkie) - dla nich czas reakcji wynosi 4 godziny od ustania opadów śniegu.
- kategoria II- to drogi powiatowe i część gminnych - dla nich czas reakcji wynosi 6 h
- kategoria III-tu zaliczane są głównie drogi gminne - dla nich czas reakcji wynosi 8 h
- kategoria IV to drogi osiedlowe i tu czas reakcji wynosi 10 h.
Podkreślam "od ustania opadów", czyli w tym czasie naszym zadaniem jest doprowadzenie do przejezdności oraz swobodnego poruszania się pieszych - zaznaczył W. Stasiak.
Należy podkreślić, że przy każdym z wyżej wymienionych standardów dopuszczalne są odstępstwa w takich sytuacjach jak występowanie gołoledzi, szronu, szadzi i lodowicy. Chciałbym nadmienić, że w historii naszego przedsiębiorstwa nie zdarzyło się, abyśmy czekali na ustanie opadów, a naszą akcję zaczynamy znacznie wcześniej i nasze pojazdy wyruszają na trasy w czasie trwania opadów - zapewniał prezes spółki.
Przedstawiciel MPGK dodał również, że czas reakcji dla ciągów pieszych tj. chodników wynosi 4 h.
Spośród powierzchni około 347 tys. m² tych powierzchni, planem operacyjnym objęte jest ok 181 tys. m², co daje ok. 52%. Są to głównie lokalizacje wzdłuż głównych arterii miasta i terenów niezabudowanych czy niezainwestowanych oraz przy budynkach instytucji publicznych. Opieka nad pozostałymi powierzchniami i związana z tym odpowiedzialność spoczywa na właścicielach przyległych gruntów, spółdzielniach mieszkaniowych czy wspólnotach - wyjaśnił W. Stasiak. - Jeżeli chodzi o ciągi pieszo-rowerowe to tutaj z powierzchni ok 64 tys. m² w naszej opiece pozostaje 34 tys. m², czyli także ok. 53%.
Podczas prac przy akcji zimowej musimy się zmierzyć z szeregiem utrudnień, które czasem zmieniają naszą organizację pracy czy wydłużają czas naszej reakcji. Tymi utrudnieniami są przede wszystkim awarie sprzętu czy utrudnienia spowodowane przez zaparkowane pojazdy. W takich przypadkach reagujemy indywidualnie w każdej sytuacji. Niemniej jednak w jesteśmy zawsze otwarci na kontakt z mieszkańcami i reagujemy na każde zgłoszenie - w miarę oczywiście wolnych mocy przerobowych. Od tego roku wszystkie takie zgłoszenia są rejestrowane co pozwala nam na szczegółową weryfikację zleconych prac. Każdy z naszych pojazdów jest odpowiednio oznaczony logiem naszej firmy oraz numerem
bocznym. Jeżeli Państwo widzą jakiekolwiek nieprawidłowości w ich pracy, prosimy o zgłaszanie takich faktów bezpośrednio do nas pod numerem dyżurnym 75 64 20 118, który jest oficjalnym kanałem porozumiewania się w takich przypadkach - dodał prezes.
Jednocześnie na konferencji prasowej padła ważna deklaracja.
Jeszcze w tym roku dokupimy 3-4 uniwersalne jednostki, które w okresie wiosenno-letnim będą pracowały na drogach, na zieleni, a później będą wyposażone w nowe pługi i posypywarki, aby zwiększyć liczbę jednostek. To zwiększy możliwości szybszego odśnieżania ulic - powiedział Włodzimierz Stasiak, który rozważa również zakup dodatkowych polewarek do solanki.