Niedziela, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 5945
Zalogowanych: 31
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Do liceum po nowemu

Piątek, 17 sierpnia 2012, 7:04
Aktualizacja: 7:05
Autor: Angela
Od pierwszego września br. w życie wchodzą nowe przepisy dotyczące nauki w liceach. Uczniowie będą mogli wybrać rozszerzony zakres nauczania z matematyki, języka polskiego i obcego już od pierwszej klasy, a pozostałe przedmioty od drugiej. Co to oznacza?

Chodzi o nowe rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania. W tym temacie absolwenci jeleniogórskich gimnazjów byli już informowani z końcem minionego roku podczas specjalnych spotkań.

– Są to zmiany, o których od dłuższego czasu myślały już licea ogólnokształcące, w tym nasze – mówi Eulalia Kłodawska–Szwajcer, dyrektor Zespołu Szkół ogólnokształcących nr 1 w Jeleniej Górze. – Licealiści w pierwszym roku nauki będą uczyli się wszystkich przedmiotów na poziomie podstawowym. Wyjątkiem będą przedmioty obowiązkowe na maturze, czyli język polski, matematyka i język obcy. One będą mogły być realizowane od pierwszej klasy na poziomie rozszerzonym, ponieważ zakres rozszerzony będzie obejmował również tematy z poziomu podstawowego. Dotychczas poziom podstawowy i rozszerzony miał różny zakres tematyczny. O tym, czy te przedmioty będą od pierwszej klasy realizowane na poziomie rozszerzonym będzie jednak decydował nauczyciel, który sprawdzi czy dana klasa ma odpowiedni poziom wiedzy, by poradzić sobie z zakresem rozszerzonym.

Jeżeli natomiast nauczyciel nie zdecyduje się na wprowadzenie poziomu rozszerzonego w klasie pierwszej, to licealiści będą uczyli się tych przedmiotów jako rozszerzonych dopiero od drugiej klasy.

- Uczniowie ponownie będą wybierać rozszerzone przedmioty w okresie marca i kwietnia, po kilku miesiącach nauki. Wówczas zadecydują, w którym kierunku kształcenia chcą iść. Od drugiej klasy pozostałych przedmiotów będą się bowiem uczyli w zakresie ograniczonym – mówi Eulalia Kłodawska–Szwajcer.

Dodatkowo do tej pory uczeń mógł wybrać dany profil, teraz w klasie drugiej będzie miał prawo wybrać od dwóch do czterech przedmiotów rozszerzonych (historia, wiedza o społeczeństwie, geografia, biologia, chemia, fizyka, informatyka oraz historia muzyki, historia sztuki, język łaciński, kultura antyczna, filozofia, przyroda, historia i społeczeństwo, zajęcia artystyczne, ekonomia w praktyce). Przy czym wśród nich musi być jeden z tych: historia, geografia, biologia, chemia lub fizyka.

Czy to jest korzystne dla licealistów?

- Zdania na ten temat są podzielone. Jedni rodzice podchodzą do tego euforycznie i uważają, że ich dzieci nie będą musiały zaśmiecać sobie pamięci wiedzą z przedmiotów, które ich nie interesują. Druga część rodziców podchodzi jednak sceptycznie i uważa, że człowiek ze średnim wykształceniem będzie wykazywał się ignorancją dla pozostałych przedmiotów, przez co np. po realizacji minimalnego zakresu z geografii nie będzie wiedział, na którym kontynencie leży Mongolia – dodaje obrazowo dyrektor Eulalia Kłodawska–Szwajcer.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy rozliczyłaś/eś już PIT?

Oddanych
głosów
542
Tak
74%
Nie, ale zrobię to "na dniach"
15%
Nie - pewnie jak co roku zrobię to w ostatniej chwili
12%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Dlaczego przemysł w USA upadł i czy Trump go odbuduje?
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Piłka nożna
Za słabi na... Gacie
 
Kościół i wiara
Wielkanocne życzenia ks. proboszcza Mariusza Majewskiego: „Nieustannie odnawiajmy się w Bogu”
 
Kościół i wiara
Dziś święcimy pokarmy, jutro świętujemy Zmartwychwstanie
 
Pogodowo
Pogoda na święta "w kratkę"
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group