Minął rok, od kiedy „Szwajcarka” ma nowego gospodarza. Grzegorz Błażejczak pochodzi z Wolsztyna w województwie wielkopolskim. Od dzieciństwa, przez kilkadziesiąt lat przemierzał górskie szlaki i nieraz przemknęła mu przez głowę myśl, aby poprowadzić górskie schronisko. W październiku 2014 roku nadarzyła się taka okazja, więc postanowił podjąć wyzwanie.
Pan Grzegorz, sam z zamiłowania turysta, z dużym zaangażowaniem wypełnia swoje zadanie, a goście przekraczający progi schroniska chwalą to miejsce m.in. za gościnność i panującą tu świetną atmosferę.
Dobry klimat sprzyja działaniom. W lipcu tego roku, dzięki nawiązaniu współpracy ze Stowarzyszeniem Góry Szalonych Możliwości z Janowic Wielkich, wrócił do Szwajcarki Wędrowny Przegląd Piosenki „Polana”. Była to już piąta edycja tej 2-dniowej imprezy muzycznej organizowanej przez stowarzyszenie dla miłośników muzyki z tzw. Krainy Łagodności. Uzgodniono, że „Polana” będzie tu gościć w nieparzyste lata, natomiast w 2016 i kolejnych parzystych latach Góry Szalonych Możliwości zaproszą widzów na „Polanę” na brzozowej polance w Janowicach Wielkich .
Kolejnym wspólnym pomysłem stowarzyszenia i gospodarza „Szwajcarki” będą cykliczne, być może comiesięczne imprezy pn. „Szwajcarkowe Granie”. W organizację spotkań włączy się Gminny Ośrodek Kultury w Mysłakowicach. Dyrektor GOK-u Grzegorz Truchanowicz jest bardzo otwarty na tego typu inicjatywy i z przyjemnością przyjął propozycję współpracy. W programie cyklu znajdą się koncerty, wspólne muzykowanie, okolicznościowe spotkania, turnieje gier zarówno planszowych jak i terenowych itp.
Inauguracja „Szwajcarkowego Grania” nastąpi 7 listopada o godz. 19.00. Będą to Zaduszki Muzyczne, podczas których wystąpi znany w kręgach piosenki autorskiej Piotr Pieńkowski z Bydgoszczy z towarzyszeniem gitarzysty Wojtka Lachowskiego. Po koncercie przewidziane jest wspólne muzykowanie. Następne spotkanie – tym razem andrzejkowe, zaplanowano na 28 listopada. Wieczór uświetni swoimi piosenkami laureat Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdy Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie – zespół Bądź Ciszą z Jeleniej Góry. Będą też wróżby andrzejkowe oraz wspólne śpiewanki. Wstęp na oba spotkania jest bezpłatny.
Grzegorz Błażejczak podkreśla, że bardzo zależy muu na bogatej ofercie dla turystów. Przed nim jeszcze niejedno wyzwanie, także natury technicznej. Niemal 200-letni obiekt wymaga sporych inwestycji, modernizacji, których zakres zależy od pozyskania funduszy. Na razie, dzięki staraniom nowego gospodarza wyremontowana została przepompownia, naprawiono centralne ogrzewanie, poprawiono drogę dojazdową, odświeżono balustradę. PTTK , który jest właścicielem obiektu, dokończył remont komina.
Dobry czas dla „Szwajcarki” trwa.