Jaki był ten rok dla Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego?
Hubert Papaj: 2023 rok był wyjątkowym i szczególnym rokiem w funkcjonowaniu Karkonoskiej Agencji, albowiem w tym roku obchodziliśmy jubileusz 30-lecia. Przez te 30 lat KARR S.A. bardzo dużo osiągnęła i działała na pograniczu i w subregionie. W bieżącym roku mieliśmy też 30. edycję Polsko-Niemiecko-Czeskiego Forum Kooperacji Firm, czyli miejsca w którym przedsiębiorcy z trzech stron granic mogą spotkać się i nawiązać nowe kontakty biznesowe. Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego funkcjonuje w regionie jeleniogórskim, a nawet na całym Dolnym Śląsku i w całej Polsce realizując projekty krajowe i transgraniczne.
KARR S.A. wspiera nie tylko przedsiębiorców i przedsiębiorstwa. Czy instytucja szeroko wspiera również działania kulturowe na terenie naszego regionu?
Hubert Papaj: Dokładnie tak. KARR S.A. jest instytucją, której właścicielem niemalże w 100% jest Samorząd Województwa Dolnośląskiego, a to oznacza, że jednym z naszych zadań jest także inspirowanie, wspieranie i pomaganie w tematach, które są godne uwagi. Od 2 lat z sukcesem, razem z PSM I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze realizujemy cykl koncertów „Muzycznych Czwartków”. Raz w miesiącu w Galerii Karkonoskiej miłośnicy kultury i sztuki mogą przyjść i posłuchać muzyki klasycznej w wykonaniu młodych, utalentowanych artystów. Pomagamy również w organizacji różnego rodzaju festynów. Wspieramy kluby sportowe, fundacje. Bierzemy udział w wielu wydarzeniach. Okazuje się, że niekiedy ludzie nie potrzebują pieniędzy. Szukają samego pomysłu, inspiracji, wsparcia w organizacji. A my jesteśmy tam, gdzie jesteśmy potrzebni.
Co według Pana jest największym osiągnięciem Karkonoskiej Agencji?
Hubert Papaj: W ostatnich kilku latach przez Karkonoską Agencję dziesiątki milionów złotych zostało wytransferowanych do przedsiębiorców, młodzieży, seniorów poprzez realizację projektów. Tych projektów – krajowych i zagranicznych – zrobiliśmy 30, z czego większość zrealizowaliśmy z partnerami z Czech i Niemiec. Niedawno podpisaliśmy kontrakt i ze wszystkimi agencjami będziemy dysponentami blisko 170 mln zł przez okres najbliższych 5 lat, które będą bezpośrednio kierowane do dolnośląskich pracodawców, pracowników na m.in. podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Ma to spowodować zwiększenie ich konkurencyjności na rynku lokalnym i zagranicznym, a przy tym podnieść ich kompetencje, co przełoży się – mam nadzieję tak, jak do tej pory – na jeszcze lepsze wyniki finansowe i dalszy rozwój.
KARR S.A. jako instytucja ceniona jest już na całym Dolnym Śląsku, ale i Pan jako menadżer firmy został uhonorowany za ponad 3 lata swojej działalności na rzecz Karkonoskiej Agencji?
Hubert Papaj: Tak, to są nagrody, które miałem przyjemność odbierać we Wrocławiu podczas dwóch gal: Menadżera Roku i Złotej Setki dolnośląskich przedsiębiorstw – pierwszej takiej edycji na Dolnym Śląsku. Te wyróżnienia to także nagrody dla pracowników Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, to oni są największą wartością KARR – ich kompetencje, efekty pracy, olbrzymie doświadczenie. Dzięki nim możemy aplikować wnioski o kolejne projekty i realizować je. A są to wnioski, projekty, z których korzystają nie tylko przedsiębiorcy. Pragnę przypomnieć, że w ostatnich latach mieliśmy też projekty dot. dofinansowania do wymiany źródeł ciepła. Skorzystało z niego kilkaset osób. Dzięki temu duża część naszej kotliny oddycha bardziej świeżym, czystym powietrzem.