Biura regionalne, które udzielają informacji znajdują się w: Cieszynie, Gorzowie Wielkopolskim, Łodzi i w Jeleniej Górze. - Rocznie – mówi Monika Żak, koordynator projektu – udzielamy około 3 tysiące porad i informacji w samej tylko Jeleniej Górze, a pytać można od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 16.00 osobiście i telefonicznie pod numerem 800 700 025 bezpłatnej infolinii a także na stronie internetowej KSON www.kson.pl oraz info@kson.pl.
W projekcie zatrudnieni są doradcy, którzy powinni aktualizować wiedzę z zakresu spraw i problematyki a także regulacji prawnych dotyczących osób niepełnosprawnych i seniorów. Zmieniające się przepisy prawa wymagają śledzenia zmian w Internecie, na stronach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w urzędach państwowych i samorządowych. W czerwcu bieżącego roku odbyło się kolejne spotkanie szkoleniowe. - Tym razem szkoliliśmy się – mówi Mirosława Jośko – przy udziale specjalistów jeleniogórskiego ZUS-u, a tematem głównym były zmiany w przepisach emerytalnych, które nastąpią od 1 października 2017 roku. Szkolenie prowadziła Wanda Pawlik, kierownik Referatu Wydziału Obsługi Klienta ZUS w Jeleniej Górze.
Od 1 października 2017 roku wiek emerytalny będzie wynosił 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Kolejnym novum jest zasada dobrowolności w podjęciu decyzji o przejściu na emeryturę. Osoby urodzone po 1948 roku, które mają ustalony kapitał początkowy nie potrzebują żadnych dokumentów poza złożeniem wniosku o emeryturę jak również mogą złożyć wniosek o wariantowe przeliczenie emerytury wg tzw. „tablicy trwania życia” i dokonać wyboru korzystniejszego dla siebie. Poza szczegółowym omówieniem zmian w systemie emerytalnym, Wanda Pawlik udzieliła wyczerpujących odpowiedzi na wiele pytań podczas ożywionej dyskusji wokół spraw rencistów i emerytów. Taka platforma wieloletniej współpracy i przepływu informacji stanowi dobrą prognozę dla dalszych działań na rzecz informowania mieszkańców.
Projekt współfinansowany z funduszy PFRON.