OREW „Architekton” jest niepubliczną placówką oświatową na prawach publicznych, która prowadzi edukację dzieci i młodzieży w wieku 3 - 25 lat. Oznacza to, że rodzice podopiecznych ośrodka nie ponoszą za pobyt w nim żadnych kosztów, poza ewentualną odpłatnością za wyżywienie. Edukacja odbywa się w formie zajęć edukacyjno - terapeutycznych lub zajęć rewalidacyjno – wychowawczych.
- Od czterech lat prowadzimy w Karpaczu Dom Wczasów Dziecięcych – mówi wicedyrektor OREW „Architekton” Andrzej Zalasko. - Często od opiekunów grup wypoczywających pod Śnieżką słyszeliśmy pytanie, czy jesteśmy w stanie przyjąć na turnus dzieci z upośledzeniem intelektualnym. W przedwojennym obiekcie w Karpaczu, ze względu na występujące tam bariery architektoniczne było to jednak wykluczone. Posiadaliśmy jednak budynek w Jeleniej Górze, przy ul. Wincentego Pola i postanowiliśmy na jego bazie otworzyć całoroczną placówkę edukacyjną przeznaczoną dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie. W Jeleniej Górze taka placówka jest zupełnym novum, lecz w kraju funkcjonuje już ich około 200.
Obecnie w jeleniogórskim OREW funkcjonują dwie grupy wychowawcze. W jednej opieką otoczonych jest dwoje dzieci upośledzonych w stopniu głębokim, w drugiej troje w stopniu znacznym i umiarkowanym. Docelowo warunki lokalowe placówki pozwalają na przyjęcie do niej 32 wychowanków. Obecnie podopieczni OREW – u mają do dyspozycji między innymi: salę do integracji sensorycznej, salę do ćwiczenia samoobsługi (między innymi samodzielnego przygotowywania posiłków) oraz stanowisko komputerowe do różnego rodzaju ćwiczeń. W najbliższej przyszłości w ośrodku ma powstać sala doświadczania świata. Wśród kadry ośrodka są między innymi: neurologopeda, psycholog, fizjoterapeuta i terapeuta.