Jest to wynik protestów działkowiczów, które pojawiły się w całej Polsce po orzeczeniu Naczelnego Sądu Administracyjnego (w stycznia 2014 roku). Wówczas sąd uznał, że działkowiec, który zbudował na swojej działce obiekt w myśl prawa budowlanego (o właściwych wymiarach), ale niezgodnie z definicją altany przyjętą przez NSA (o innej konstrukcji) otrzyma nakaz rozbiórki.
Poprawki przygotowało Rządowe Centrum Legislacji oraz Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, a następnie skonsultowało je z Komitetem Inicjatywy Ustawodawczej „Stop rozbiórkom altan”, który jest inicjatorem obywatelskiej nowelizacji.
Ustawa wprowadza m.in. definicję altany. To oznacza, że dozwolona będzie budowa obiektów o powierzchni zabudowy do 35 mkw. i wysokości 5m (przy dachu płaskim 4 m) z tarasem, gankiem lub werandą nieprzekraczającą 12 mkw. Właściciele altan nadal będą zwolnieni od obowiązku uzyskania pozwolenia na ich budowę.
Wszystkie budynki, wybudowane przed wejściem znowelizowanego prawa w życie, które spełnią ustawowe kryteria altany – zostaną uznane za legalne. W przypadku altan, wobec których wydano decyzję rozbiórki – postępowania te będą umarzane.
Działkowiec, który będzie miał wątpliwości czy budynek w ogrodzie spełnia kryteria altany, będzie mógł wystąpić do nadzoru budowlanego z wnioskiem o wydanie zaświadczenia potwierdzającego, że domek jest altaną. Za taki wniosek nie będzie pobierana opłata skarbowa.
Ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw.