Uczestnicy projektu wezmą udział w kilku warsztatach edukacyjnych na temat selektywnej zbiórki odpadów oraz naszego wpływu na zanieczyszczenia, powstające podczas spalania odpadów. Warsztaty odbędą się zarówno w świetlicy, jak i w terenie dzięki współpracy z Nadleśnictwem „Śnieżka”, Dolnośląskim Zespołem Parków Krajobrazowych – oddział w Jeleniej Górze – Sobieszowie, Koalicją „Recykling Górom” oraz z podróżnikiem i ekologiem – Dominikiem Dobrowolskim.
Podsumowaniem projektu będzie akcja, którą przygotują uczestnicy wspólnie z prowadzącym warsztaty Dominikiem Dobrowolskim. W jej trakcie młodzi ekolodzy będą przekonać mieszkańców, aby nie palili śmieci oraz do selektywnej zbiórki odpadów. Będzie też projektowanie znaków graficznych, nawiązujących do idei projektu i ich ręczne malowanie na bawełnianych torbach wielokrotnego użytku. Torby oraz koszulki promujące recykling będą rozdawane podczas przeprowadzanej akcji. Młodzi uczestnicy projektu otrzymają na zakończenie drobne upominki.
Wszystkie planowane działania w ramach projektu „Selektywnie zbieramy, nie spalamy!” mają za zadanie zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców, popularyzację właściwych proekologicznych zachowań i postaw oraz budowanie społeczeństwa obywatelskiego, troszczącego się o swoje małe ojczyzny – mówi Krystyna Pisarska ze świetlicy wiejskiej ”Rudawy”. - Będą skoncentrowane na dwóch zasadniczych tematach: ograniczaniu powstawania odpadów na terenie gminy, rozwoju selektywnej zbiórki i recyklingu oraz przeciwdziałaniu spalaniu w domowych piecach odpadów komunalnych, w tym cennych surowców jak papier, tworzywa sztuczne i odpady organiczne oraz walka z zanieczyszczeniem powietrza i smogiem.