Uroczystości rozpoczną się o godz. 12.00 Mszą Św. w Bazylice pw. Św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy. O godz. 13.30 odbędzie się debata o tożsamości regionalnej Dolnego Śląska na dziedzińcu Zamku Książęcego w Oleśnicy.
W tym samym miejscu o godz. 14.30 radni województwa dolnośląskiego spotkają się na uroczystej sesji sejmiku, którą będzie można obejrzeć na telebimach znajdujących się na oleśnickim Rynku. Podczas sesji zostanie wręczona Dolnośląska Nagroda Kulturalna SILESIA Sejmiku Województwa Dolnośląskiego i nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego za szczególne osiągnięcia dla Regionu oraz za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury.
W południe rozpocznie się także Jarmark Dolnośląski i pokazy walk rycerskich na Rynku w Oleśnicy. Z kolei o godz. 18 darmowy koncert da Filharmonia Sudecka z Wałbrzycha (sala widowiskowa przy ul. Kochanowskiego 4 w Oleśnicy).
Nasz komentarz
- Chcemy, aby ten dzień stał się prawdziwym świętem wszystkich mieszkańców Dolnego Śląska. To kolejny krok w umacnianiu regionalnej tożsamości Dolnoślązaków - piszą organizatorzy. Czy przez minione 10 lat mieszkańcy subregionów poczuli się na tyle Dolnoślązakami, aby szczerze takie święto przeżywać? Trudno nie mieć wrażenia, że nie w świadomości wielu ludzi mieszkających w dawnych miastach wojewódzkich pozostaje wciąż frustracja po reformie administracyjnej z 1999 roku. Zdecydowanie chętniej wzięliby udział w święcie województwa jeleniogórskiego, wałbrzyskiego, legnickiego, czy też wrocławskiego. Problem w tym, że zostały już tylko na archiwalnych mapach administracyjnych.