Karczeb to trudny do wyrwania korzeń drzewa, bardzo głęboko wrośnięty w ziemię. Tak samo na Polesiu określało się ludzi, którzy żyli zgodnie z rytmem ziemi i tak jak korzeń byli z nią mocno związani.
Adam Pańczuk przez wiele lat portretował tę niezwykłą więź - pełną szacunku, ale też naznaczoną ciężką pracą. W książce pokazuje ją m.in. w serii zaskakujących, mocnych portretów. Prace utrzymane są w konwencji realizmu magicznego, co pozwala na wyjście poza ramy stereotypowego spojrzenia na polską wieś.
Adam Pańczuk o „Karczebach”: Wieś znam od dziecka, bardzo często jeździłem do dziadków, do dziś na wsi mieszka moja babcia. Mogę powiedzieć, że poznałem wieś od środka, nie jestem tylko obserwatorem z zewnątrz. To mi pomogło przy tym projekcje. Praca nad materiałem trwała kilka lat, odwiedzałem kilka wsi nieopodal Białej Podlaskiej. Pomieszkiwałem tam po dwa-trzy tygodnie, jechałem do rodziców, gdzie mam pracownię, potem znów wracałem. Ludzie poznali mnie, nabrali zaufania. Zobaczyli, że moje zdjęcia nie naruszają ich godności, że w żadnym wypadku nie chcę ich obrazić. Zwykle fotografowałem moich bohaterów na ich podwórkach, ich polach, w ich otoczeniu.
Cykl "Karczeby" został nagrodzony m.in. Magnum Expression Award i Sony World Photography Award. Ukazał się również na łamach "Dużego Formatu", z tekstem Grzegorza Sroczyńskiego. Album zaprojektowała Ania Nałęcka z pracowni Tapir Book Design.
Książka "Karczeby" Adama Pańczuka została uznana przez jury 71. konkursu Pictures of the Year International Najlepszą Książką Fotograficzną Roku 2013. Opowiada o związku człowieka z ziemią, jego przywiązaniu do niej i przynależności do natury. Adam Pańczuk w swojej książce "Karczeby" pokazał bliski mu świat. Świat niezwykły, w którym zachodzą zmiany podyktowane upływającymi porami roku, ale też upływem czasu.
Adam Pańczuk (rocznik 1978) mieszka w Warszawie, pracuje wszędzie, gdzie znajdzie ciekawy temat. Studiował na Akademii Ekonomicznej, a także fotografię na Wydziale Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu. Realizując swoje projekty, zadaje pytania - wprost, a jednocześnie metaforycznie, o tożsamość, świadomość i postawę wobec świata, ludzi, których spotyka. Był stypendystą Ministerstwa Kultury. Łatwość, z jaką posługuje się obrazem, opisuje swoje obserwacje, zaowocowała wielokrotnie prestiżowymi nagrodami, m.in. w 2011 r. - Pictures of the Year International (II nagroda w kategorii "Portrait Series"); w 2009 r. - Magnum Expression Award (honorowe wyróżnienie), BZ WBK Press Photo (I miejsce za reportaż w kategorii "Portret") i Grand Press Photo (I miejsce za reportaż w kategorii "Ludzie").
Wystawa potrwa do 30.01.2017 r.
Galeria Skene w Teatrze im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze, Aleja Wojska Polskiego 38, www.sjsf.pl