- Wprawdzie zawaliła się tylko jedna ściana, ale nieprawidłowości przy budowie tego odcinka mogą następować także w innych fragmentach budowy – piszą przedstawiciele Stowarzyszenia „Wieczyste”.
-Tymczasem tego nie zbadano, nie sprawdzono, a przynajmniej o tym nie poinformowano – dodają.
Stowarzyszenie Interesu Społecznego „Wieczyste” twierdzi, że uzyskało kopię sprawozdania z działalności komisji powołanej 13.08.2014 do ustalenia przyczyn i okoliczności katastrofy budowlanej. – Z tego dokumentu wynika – pisze Stowarzyszenie „Wieczysty” – że bezpośrednią przyczyną katastrofy był przyjęty na etapie wykonania ściany Sc-1.3.8 inny schemat statystyczny pracy stropu Pt-1.2.2. i ściany Sc-1.3.8 niż założony w projekcie budowlanym, co skutkowało utratą nośności niedostatecznie stężonego stemplowania (deskowania) płyty stropu Pt-1.2.2. obciążonej betonową ścianą Sc-1.3-8. Pośrednią przyczyną katastrofy była nienależyta staranność w wykonaniu robót budowlanych na tym odcinku, pośpiech oraz wykonywanie robót po zmroku. Co prawda sprawozdanie dotyczy jednego odcinka budowy, jednak nie ma żadnej gwarancji, że podobne nieprawidłowości nie następującą także na innych odcinkach (…) – czytamy.
Wojciech Gepner, przedstawiciel inwestora, czyli firmy Echo Investment tłumaczy natomiast, że ekspertyza sporządzona przez zespół ekspertów Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie stwierdza jednoznacznie, że zdarzenie miało charakter miejscowy i incydentalny, a jego przyczyną był błąd wykonawcy. Przytacza on również fragmenty tej ekspertyzy: „Do prac projektowych odnoszących się do konstrukcji elementów będących analizą przedmiotowej ekspertyzy dla budynku Galeria Sudecka nie wnosi się uwag. Przyjęte rozwiązania projektowe są poprawne i odpowiadają współczesnym wymaganiom wiedzy technicznej.”; a także: „Analiza dostępnej dla autorów ekspertyzy technicznej dokumentacji projektowej pozwala na stwierdzenie, iż została ona opracowana zgodnie ze sztuką budowlaną i współczesnymi wymaganiami technicznymi i prawnymi.”
- Zdarzenie miało charakter lokalny i związane było z technologią wykonania (nastąpiło w trakcie betonowania). W związku z powyższym badanie pozostałych, już wykonanych, elementów budynku pod tym kątem jest całkowicie bezzasadne – tłumaczy Wojciech Gepner, który zapewnia, że Galeria Sudecka będzie bezpieczna dla klientów.
Przypominamy, że jej otwarcie po rozbudowie zaplanowano na wiosnę br.