Środa, 15 stycznia
Imieniny: Domosława, Pawła
Czytających: 9559
Zalogowanych: 102
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Gazowi naciągacze

Czwartek, 1 lutego 2007, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 1 lutego 2007, 12:52
Autor: TEJO
Dolny Śląsk: Gazowi naciągacze
Fot. Arkadiusz Piekarz
Firmy z Oleśnicy oferujące wymianę urządzeń gazowych oszukiwały jeleniogórzan naciągając ich na bardzo drogie kredyty na niekorzystnych warunkach.

Schemat działania firm jest bardzo podobny – informuje Jadwiga Reder-Sadowska, miejska rzeczniczka konsumentów w Jeleniej Górze.
W godzinach popołudniowych do mieszkania puka osoba, podająca się za pracownika gazowni. Prosi o umożliwienie dokonania kontroli urządzeń gazowych.

Lokator z reguły niczego nie podejrzewając otwiera drzwi i wpuszcza „gazownika”. Ten w trakcie kontroli informuje, że urządzenie (kuchenka, piecyk) jest nieszczelne i grozi wybuchem. Innym argument to zawartość azbestu, z powodu którego wymiana urządzenia jest koniecznością.

Oszuści celowo wybierają popołudnia. Zapewniają odwiedzane osoby, że administracja o wszystkim wie, zdając sobie sprawę, że w danym dniu nikt tego nie sprawdzi, ponieważ biura już są zamknięte.

Jak opisuje J. Reder-Sadowska wymiana urządzenia ma być bezpłatna lub na korzystne raty (około 40 złotych). Potem pojawiają się inne osoby, które nie czekając na zgodę konsumenta, demontują stare urządzenie i montują nowe.

Oszołomionemu sprawnością działań monterów lokatorowi podsuwa się do podpisania kilka papierów - jako „potwierdzenie wymiany” lub „odbiór towaru”. Wszystko odbywa się bardzo szybko.
Z relacji tych, którzy dali się nabrać oszustom, wiadomo, ze składają kilka podpisów. – Nie mają świadomości, że zawierają umowę kredytową na bardzo niekorzystnych warunkach – dodaje J. Reder-Sadowska, do której trafili pierwsi pokrzywdzeni. Co prawda mają nowy sprzęt, ale muszą teraz słono za to zapłacić. – Dopiero po fakcie zorientowałam się w czym rzecz. Syn sprawdził w sklepach, że kuchenka, którą mi zamontowali, jest tam znacznie tańsza – mówi jedna z nabranych lokatorek.

Z kolei admistratorzy budynków czy też pracownicy gazowni zawsze wcześniej zawiadamiają o przeprowadzanej wymianie urządzeń na nowe. – Przestrzegamy przed naiwnością! – mówią pracownicy Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Pracownicy zaopatrzeni są też w stosowne identyfikatory i pozwolenia. Nie pracują w godzinach popołudniowych.

Teraz Federacja Konsumentów zamierza złożyć do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez oleśnickie firmy, których większość znajduje się przy ul. Młynarskiej 7 w Oleśnicy.

– Dlatego prosimy mieszkańców, którzy zostali pokrzywdzeni, o kontakt z rzecznikiem konsumentów w Jeleniej Górze (tel. 0-75 75 46 110) lub bezpośrednio z Radą Krajową Federacji Konsumentów (00-030 Warszawa, plac Powstańców Warszawy 1/3, telefon: (022) 827 11 73, e-mail: biuro@federacja-konsumentow.org.pl) – apeluje Jadwiga Reder-Sadowska.
Pani rzecznik dysponuje danymi dotyczącymi wspomnianych firm.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Jak często tankujesz samochód?

Oddanych
głosów
392
Co parę dni po parę litrów
9%
Co parę tygodni po kilkanaście litrów
10%
Raz w miesiącu do pełna
42%
Różnie, to zależy
40%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Czy niedługo nie będzie fal?
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Piłka nożna
Nowy trener seniorskich Karkonoszy
 
Aktualności
Kościół w Maciejowej – miejsce potwornej zbrodni
 
112
Miał zakaz do końca życia
 
Aktualności
Druhowie wymienią sprzęt zniszczony w powodzi
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group