To pierwsze planowane decyzje w zakresie zapowiadanych zmian na mapie jeleniogórskiej edukacji. W przypadku gimnazjów władze miasta planują rozpoczęcie procesu wygaszania działalności Gimnazjum nr 2, które nie przyjmie we wrześniu pierwszoklasistów. W szkole pozostaną pozostałe starsze klasy. Za dwa lata placówka zniknie. Wcześniej wielokrotnie władze miasta podkreślały słabe wyniki w nauczaniu w "dwójce". Nie wiadomo, jakie będzie przeznaczenie budynku "tysiąclatki", w którym - zanim zaczęło działać gimnazjum - przez długie lata mieściła się Szkoła Podstawowa nr 14 im. Bolesława Krzywoustego.
W przypadku placówek ponadgimnazjalnych planowane jest połączenie Zespoły Szkół Przyrodniczo-Żywieniowych ze szkołą przy ul. Leśnej i przeniesienie sobieszowskiej placówki do obiektu przy ul. Leśnej. Władze miasta tłumaczą, że w ten sposób zracjonalizują koszty, bo niektóre profile działania obu szkół są zbieżne. Jest też prawdopodobne, że w doychczasowej siedzibie szkoły w Sobieszowie zagości Karkonoski Park Narodowy wraz z centrum edukacyjnym.
W planach jest także likwidacja Młodzieżowego Domu Kultury działającego od lat przy ul. Skłodowskiej-Curie 12. To placówka, która dba o dodatkowe zajęcia i konkursy z różnych dyscyplin artystycznych dla najmłodszych mieszkańców miasta i ma na swoim koncie wiele sukcesów, w tym międzynarodowych. Trudno nie zauważyć, że przez długi czas MDK był na marginesie zainteresowań miasta, jeśli chodzi o inwestycje, choćby remont jego siedziby.
Władze miasta tłumaczą swoje decyzje niekorzystnymi perspektywami demograficznymi oraz malejącą subwencją oświatową. Ostateczną decyzję podejmą radni, którzy zbiorą się w ratuszu 28 lutego.