Wtorek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 14356
Zalogowanych: 95
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Gorącą inwestycję dofinansuje Unia

Sobota, 14 listopada 2009, 8:42
Aktualizacja: Sobota, 18 grudnia 2010, 12:42
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Gorącą inwestycję dofinansuje Unia
Fot. Angela
Podpisanie umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o siedmiomilionowym dofinansowaniu na likwidację Zabobrzańskiej ciepłowni, energia geotermalna oraz prywatyzacja PEC–u – to najważniejsze tematy piątkowej konferencji prasowej w siedzibie Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. W spotkaniu uczestniczył prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski.

Ponad siedem milionów złotych z Programu Operacyjnego Infrastruktura I Środowisko pozyskano na dofinansowanie budowy magistrali łączącej Elektrociepłownię Miasto z ciepłownią „Zabobrze” oraz likwidację wysokoemisyjnego źródła ciepła z systemu ciepłowniczego w Jeleniej Górze na Zabobrzu.

Obecnie rozpoczęto już prace dotyczące zgromadzenia wymaganej dokumentacji, pierwsze fizyczne działania zostaną podjęte na przełomie marca – kwietnia 2010 roku. Po zlikwidowaniu wszystkich kotłów węglowych w Ciepłowni Zabobrze i zainstalowaniu wysokosprawnych kotłów opalanych olejem opałowym, ciepłownia będzie tam funkcjonowała jako tylko rezerwowo szczytowe źródło energii.

- To oznacza, że będzie ono wykorzystywane tylko w okresie, w którym będziemy konserwowali lub naprawiali Elektrociepłownie Miasto, lub w okresach szczytowych, gdy będzie najbardziej zimno – tłumaczy Andrzej Latuszek, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Jeleniej Górze.

Takie działania mają przynieść nie tylko obniżenie kosztów stałych przedsiębiorstwa, m.in. poprzez redukcje zatrudnienia do 2013 roku o około 40 – 50 osób, ale również niewymierne korzyści dla środowiska.

Efekty ekologiczne to przede wszystkim spadek rocznych emisji substancji szkodliwych: dwutlenku siarki o 42,41 procent, tlenków azotu o 6,08 procent, tlenku węgla o 10,96 procent oraz pyłów o 65,48 procent. Będzie też mniej ścieków przemysłowych oraz socjalno-bytowych z ciepłowni „Zabobrze”. Zmniejszy się emisja wtórna, mniej będzie odpadów poprodukcyjnych oraz hałasu.

Realizacja całego projektu pochłonie 23 470 tys. złotych, z czego ponad siedem milionów będzie pochodziło z dofinansowania, a pozostała kwota ze środków własnych oraz z zaciągniętego przez PEC kredytu . Na konferencji wspomniano również o geotermii, przyłączaniu nowych obiektów pod sieć ciepłowniczą w mieście, gdzie obecnie przyłączone jest około 50 procent, i realizacja prywatyzacji przedsiębiorstwa.

Do końca roku mają być przygotowane wszystkie dokumenty prywatyzacyjne, sądzę, że w następnym roku firmie znajdzie nabywcę a proces realizacji projektu na który PEC pozyskał pieniądze będzie toczył się niezależnie – mówił Marek Obrębalski. W planach jest również zagospodarowani terenu przylegającego do ciepłowni Zabobrze, które miasto planuje wydzierżawić pod inwestycję. Na jaki cel? Tego jeszcze nie wiadomo.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy masz karmnik dla ptaków na balkonie?

Oddanych
głosów
97
Tak
35%
Nie
44%
Nie mam balkonu
10%
Dokarmiam ptaki w inny sposób
10%
 
Głos ulicy
Jestem za, a nawet przeciw
 
Warto wiedzieć
Jak Niemcy zbudowały imperium? (i dlaczego płonie)
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Kultura
Zaśpiewają o lawinie w Karkonoszach
 
Aktualności
Nowe rondo już gotowe
 
Aktualności
Przebudowa hotelu Orlinek w Karpaczu
 
Ciekawe miejsca
Książę też dostał nagrodę

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group