Ponad siedem milionów złotych z Programu Operacyjnego Infrastruktura I Środowisko pozyskano na dofinansowanie budowy magistrali łączącej Elektrociepłownię Miasto z ciepłownią „Zabobrze” oraz likwidację wysokoemisyjnego źródła ciepła z systemu ciepłowniczego w Jeleniej Górze na Zabobrzu.
Obecnie rozpoczęto już prace dotyczące zgromadzenia wymaganej dokumentacji, pierwsze fizyczne działania zostaną podjęte na przełomie marca – kwietnia 2010 roku. Po zlikwidowaniu wszystkich kotłów węglowych w Ciepłowni Zabobrze i zainstalowaniu wysokosprawnych kotłów opalanych olejem opałowym, ciepłownia będzie tam funkcjonowała jako tylko rezerwowo szczytowe źródło energii.
- To oznacza, że będzie ono wykorzystywane tylko w okresie, w którym będziemy konserwowali lub naprawiali Elektrociepłownie Miasto, lub w okresach szczytowych, gdy będzie najbardziej zimno – tłumaczy Andrzej Latuszek, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Jeleniej Górze.
Takie działania mają przynieść nie tylko obniżenie kosztów stałych przedsiębiorstwa, m.in. poprzez redukcje zatrudnienia do 2013 roku o około 40 – 50 osób, ale również niewymierne korzyści dla środowiska.
Efekty ekologiczne to przede wszystkim spadek rocznych emisji substancji szkodliwych: dwutlenku siarki o 42,41 procent, tlenków azotu o 6,08 procent, tlenku węgla o 10,96 procent oraz pyłów o 65,48 procent. Będzie też mniej ścieków przemysłowych oraz socjalno-bytowych z ciepłowni „Zabobrze”. Zmniejszy się emisja wtórna, mniej będzie odpadów poprodukcyjnych oraz hałasu.
Realizacja całego projektu pochłonie 23 470 tys. złotych, z czego ponad siedem milionów będzie pochodziło z dofinansowania, a pozostała kwota ze środków własnych oraz z zaciągniętego przez PEC kredytu . Na konferencji wspomniano również o geotermii, przyłączaniu nowych obiektów pod sieć ciepłowniczą w mieście, gdzie obecnie przyłączone jest około 50 procent, i realizacja prywatyzacji przedsiębiorstwa.
Do końca roku mają być przygotowane wszystkie dokumenty prywatyzacyjne, sądzę, że w następnym roku firmie znajdzie nabywcę a proces realizacji projektu na który PEC pozyskał pieniądze będzie toczył się niezależnie – mówił Marek Obrębalski. W planach jest również zagospodarowani terenu przylegającego do ciepłowni Zabobrze, które miasto planuje wydzierżawić pod inwestycję. Na jaki cel? Tego jeszcze nie wiadomo.