Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11169
Zalogowanych: 85
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Grażyna Malczuk – Jelenia Góra Miasto dla każdego

Piątek, 29 marca 2024, 10:21
Aktualizacja: 10:28
Autor: TS/KWW Trzecia Droga
Jelenia Góra: Grażyna Malczuk – Jelenia Góra Miasto dla każdego
Trzecia Droga w wyborach samorządowych do Rady Miejskiej wystawiła najliczniejszą reprezentację kobiet. Na wyróżnienie zasługuje w tym zestawieniu Grażyna Malczuk, która w przeszłości była aktywnym radnym naszego miasta, ale także odniosła sukces jako Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Swoją pracą zawodową jako Kanclerz Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze przyczyniła się do budowy nowoczesnego campusu uczelnianego, w skład którego wchodzą wysokospecjalistyczne laboratoria, hala sportowa, basen oraz nowoczesne akademiki.

Wcześniej jako dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 brała aktywny udział w budowie bloku sportowego w tej szkole oraz wraz z profesjonalną kadrą dydaktyczną wdrażała innowacyjne programy nauczania. Potrafiła stworzyć w tej placówce atmosferę partnerstwa i współpracy między nauczycielami a uczniami.

Nic więc dziwnego, że przez lata wypracowała sobie uznanie i szacunek różnych środowisk politycznych w naszym mieście.

Zapytaliśmy Grażynę Malczuk jak widzi funkcjonowanie naszego samorządu w następnej kadencji:

- W ostatnich latach samorządy były wyjątkowo obciążane dodatkowymi zadaniami, które delegował na nie Rząd a te drenowały budżety miast i gmin w całej Polsce. Nie inaczej było także w przypadku Jeleniej Góry. Dzisiaj jednak mamy zupełnie inną sytuację, która pozwala na wykorzystanie doświadczenia, możliwości polityków samorządowych i menadżerów do pozyskiwania funduszy zewnętrznych. Bez pieniędzy z Unii Europejskiej nie uda się poprawić ani infrastruktury, edukacji czy stworzyć programów budowania mieszkań komunalnych. Wiem, co to znaczy pozyskiwać środki inwestycyjne, w przeszłości pełniłam funkcję wiceprezydenta Euroregionu „Nysa”. Dzisiaj jako ekspert zarówno Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju biorę udział w ocenie projektów, które finansowane są z tego typu funduszy.

Mieszka Pani i startuje z okręgu nr 1 wypada więc zapytać co z Zabobrzem?

- Nie wyobrażam sobie by nie powstała Rada w Naszej dzielnicy na wzór Cieplic. Jestem przekonana, że dużą rolę odegrałoby w tym wypadku wykorzystanie doświadczenia członków istniejących spółdzielni mieszkaniowych. Na Naszym Osiedlu brak kompleksu kulturalno-sportowego z prawdziwego zdarzenia, którego powstanie jest sygnalizowane od lat. Dziwię się, że do dzisiaj żaden z Radnych nie pokusił się o walkę by tego typu obiekt powstał w naszym mieście. W końcu zostaje kwestia bezpieczeństwa i to na co najmniej dwóch poziomach. Pierwszy to infrastruktura drogowa, a druga to bezpieczeństwo nas jako mieszkańców. Obie kwestie wydają się mało zauważalne w obecnej polityce miasta. W polu mojego zainteresowania pozostają oczywiście problemy niedoinwestowanej edukacji oraz dostępności dla mieszkańców miejsc w przedszkolach i żłobkach oraz na wysokim poziomie opieka nad seniorami.

A co z pozostałymi kandydatami z Trzeciej Drogi, na kogo Pani stawia w tych wyborach?

- To bardzo dobre pytanie jestem przekonana, że Trzecia Droga w wyborach samorządowych stała się prawdziwą platformą, która niesie w sobie idee Koalicji 15 października a więc współpracy różnych środowisk, które łączy wspólna wizja nowoczesnego i międzypokoleniowego miasta jakim jest obecnie Jelenia Góra. Przykładem może być obecność na listach Trzeciej Drogi osób, którzy zainicjowały pierwszą od lat w naszym mieście Obywatelską Inicjatywę Uchwałodawczą dzięki, której mamy miejski program in vitro. Mówię tutaj o Mateuszu Ciepieli z okręgu nr 4, Natalii Zatce i Aleksandrze Rerichu z okręgu nr 2 , Sebastianie Berei i Malwinie Bajek z okręgu nr 1.

A jak wymienieni przez Panią kandydaci widzą swoją rolę w polityce samorządowej Jeleniej Góry?

- Mateusz Ciepiela startujący w okręgu nr 4 to przedsiębiorca aktywnie działający na rzecz lokalnych społeczności. Zaangażowany w aktywizację międzypokoleniową. Wiem, że Mateusz chce zająć się zapomnianymi rejonami swojej dzielnicy, które przez lata nie zostały zauważone przez włodarzy naszego miasta. Natalia Zatka to także przedsiębiorca i animatorka kultury, chce powołania Miejskiego Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz utworzenia Jeleniogórskiej Rady Kobiet. Malwina Bajek jest pielęgniarką i przedstawicielem służby zdrowia chce działać na rzecz promowania zdrowia przez tworzenie programów profilaktycznych takich jak „Białe Soboty” dla mieszkańców. Sebastian Berej dostrzega problem braku miejsc parkingowych. Słusznie zauważa, że przez lata Zabobrze zostało w tej kwestii zaniedbane a poprawa sytuacji musi nastąpić szybko. Aleksander Rerich to najmłodszy kandydat spośród wszystkich startujących w wyborach w Jeleniej Górze, ale doskonale wie, jak ważne jest dla Jeleniej Góry stworzenie programu budowania mieszkań komunalnych oraz przegląd polityki miasta w tym zakresie. Wie, że przyszłość młodego pokolenia zależy od tego czy znajdą nie tylko pracę ale także własne mieszkanie.

Jadwiga Błaszczyk to kandydat na Prezydenta Jeleniej Góry z Trzeciej Drogi dlaczego jeleniogórzanie powinni wybrać tę kandydatkę?

- Jadwiga Błaszczyk to przedsiębiorcza, silna i dobrze wykształcona kobieta, która całą swoją karierą zawodową udowodniła, że wie jak zarządzać, pozyskiwać pieniądze i inwestować. Jelenia Góra potrzebuje wrażliwych, skutecznych menadżerów, takich którzy widzą nie tylko problemy inwestycyjne, ale przede wszystkim ludzi – naszych sąsiadów, rodziny i przyjaciół. Jadwiga wielokrotnie podkreślała, że chce aby Jelenia Góra ożyła siłą mieszkańców, ich energią oraz chęcią zmian, których potrzebujemy.

Materiał wyborczy: KWW Trzecia Droga PSL - PL 2050 Szymona Hołowni

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
643
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
8%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group