Jak przyznają organizatorzy, każdy przedmiot w szkole jest ważny i mimo że placówka słynie z kształcenia w zawodach związanych z żywieniem czy fryzjerstwem, poprawna polszczyzna jest równie istotna w edukacji. - To wyjątkowa edycja, bo XV, a jednocześnie obchodzimy 55-lecie szkoły oraz 100-lecie Odzyskania Niepodległości – powiedziała Danuta Pawłowicz, dyrektor ZSLiZ Nr 2, która zapewniła uczestnikom z okazji „tłustego czwartku” mnóstwo słodkich wypieków z pączkami na czele. - W dzisiejszych czasach błędy poprawia za nas komputer, ale dobrze, jeśli potrafimy to zrobić sami. Wtedy jest większa satysfakcja – podkreśla D. Pawłowicz.
Wśród uczestników byli uczniowie z jeleniogórskich szkół ponadpodstawowych, a także z Piechowic i Szklarskiej Poręby. Planowane jest rozszerzenie zasięgu o kolejne miejscowości. - Jak mawiał sam Norwid, słowo ulega wulgaryzacji. To dyktando jest ukierunkowane, aby język polski, który składa się z pięknych słów, był jak najbardziej przez nas pieczołowicie wyrażany, pielęgnowany – powiedział Tadeusz Wnuk, dyrektor Teatru Norwida, który był specjalnym gościem wydarzenia. Zdaniem doświadczonego aktora, kondycja języka polskiego jest obecnie słaba. - Myślę, że to pewnego rodzaju ułatwianie sobie życia. Porozumiewamy się hasłami, sygnałami, a zapominamy, że to myśl i słowo prowadzi nas ku temu, abyśmy mogli dobrze się porozumiewać – dodał T. Wnuk.
Pierwsze miejsce zajął Gracjan Plichta (Zespół Szkół Elektronicznych), drugie miejsce przypadło Karolinie Wróbel (Zespół Szkół Rzemiosł Artystycznych), a trzecie Horacy Jaroszewicz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1. Nagrody w postaci bonów do salonu Empik ufundowała Rada Rodziców Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych Nr 2 w Jeleniej Górze.