Jerzy Hausner jest postacią doskonale znaną zarówno w świeci ekonomii jak i polityki. Jest profesorem nauk ekonomicznych. Specjalizuje się w ekonomii politycznej oraz gospodarce i administracji publicznej. Jest autorem i współautorem ponad 300 publikacji naukowych, a także założycielem Katedry Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. W latach 2001–2005 był posłem na Sejm IV kadencji oraz ministrem w rządach Leszka Millera i Marka Belki, a w latach 2003–2005 wicepremierem. W latach 2010 – 2016 był członkiem Rady Polityki Pieniężnej.
Podczas wykładu chciałbym przedstawić studentom pewną propozycję, która ma wyjaśnić z czym mamy do czynienia jeśli chodzi o zmiany w skali globalnej i do jakiego stopnia mamy swobodę do reagowania na nie w Polsce, a w jakim stopniu sprawy od nas nie zależą – mówi Jerzy Hausner. Eksponowanie tych, które od nas zależą jest bardzo ważne, bo skoro wiele rzeczy od nas nie zależy, to tym bardziej trzeba przypilnować tego co od nas zależy. Chciałbym, aby u młodych ludzi obowiązywała ta zasada – poznaj sytuację, zastanów się co od ciebie zależy i tym się zajmij, ale weź pod uwagę co od ciebie nie zależy lecz ma na ciebie wpływ. Bo to jest racjonalne zachowanie, na którym można budować układ korzystnej współzależności pomiędzy tym co mogę, a tym co muszę.
Wykład byłego wicepremiera odbył się w cyklu „Ekonomia – nowe trendy i wyzwania”. Oprócz licznego grona studentów, J. Hausnera słuchali lokalni samorządowcy oraz posłowie Małgorzata Sekuła – Szmajdzińska, Zofia Czernow i Robert Obaz. Ten ostatni był jednym z inicjatorów wczorajszego wydarzenia.
Zaprosiłem profesora do Jeleniej Góry, aby przedstawił nieco inne spojrzenie na ekonomię niż jest dzisiaj na przykład prezentowane przez prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego - mówi R. Obaz. - Myślę, że pan profesor wyjaśni nam jak powinna wyglądać gospodarka w erze postcovidowej. J. Hausner jest znany z tego, że gdy kierował finansami państwa to inflacja wynosiła 1 do 2 procent. Jestem przekonany, że takich osób potrzeba dziś żeby zarządzały pieniądzem.