Najważniejsze cechy monitorów dla grafików
Jako grafik potrzebujesz monitora, który będzie doskonale sprawdzał się podczas projektowania lub obróbki zdjęć. Pierwszą jego istotną cechą, na którą warto zwrócić uwagę, jest rozmiar. Najmniejszym, jaki warto wybrać, jest monitor 24 cale. Popularne są te o przekątnej 27 cali, zapewniając spory obszar roboczy.
Kluczową kwestią jest także matryca. Najlepszy wybór to ekran IPS, wyświetlający 24-bitowe kolorowe bez wymogu stosowania interpolacji barw. Ważny będzie też szeroki kąt widzenia, który pozwoli na równomierne patrzenie na ekran. Matryca IPS bardzo dobrze odwzorowuje też czerń i kontrasty. Najczęściej spotkasz ją w sprzęcie z wyższej półki. Jeśli szukasz tańszego rozwiązania, dobrym wyborem mogą być monitory VA, szczególnie do amatorskiej obróbki.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze monitora? Oczywiście na rozdzielczość. Jeśli chcesz mieć wyraźny obraz i wierne odwzorowanie kolorów, postaw minimum na Full HD, czyli 1920 × 1080 pikseli. Oczywiście im większa rozdzielczość, tym lepiej. Przy monitorach 4K (np. zobacz monitor Dell) pamiętaj, że konieczny będzie komputer o mocnej karcie graficznej.
Funkcje monitora dla grafika – jakie są przydatne?
W przypadku monitorów dla grafików ważna jest przede wszystkim ergonomia. Dlatego też szukając sprzętu dla siebie, wybierz ten, który oferuje różne opcje regulacji. Może to być np. możliwość odwrócenia ekranu do pozycji pionowej (tzw. funkcja PIVOT), lub stopka, która pozwala na odchylenie monitora w pionie lub poziomie.
Nowoczesne monitory (jak np. monitor Eizo) oferują też różne technologie, które chronią wzrok. Dobrym wyborem będą urządzenia, które minimalizują migotanie obrazu i ograniczają światło niebieskie. Warto też zaopatrzyć się w osłonę, która ochroni przed odblaskami, negatywnie wpływającymi na odbiór barw.
Jakie jeszcze wymagania powinien spełniać monitor dla grafika?
W monitorze dla grafika pokrycie przestrzeni barw sRGB powinno być bliskie 100%, jeśli pracujesz z obrazem, który trafi do sieci. Z kolei przy grafikach, które będą drukowane, postaw na pełne wsparcie dla przestrzeni barw AdobeRGB. Dobry monitor będzie też oferował funkcje wyrównujące podświetlenie oraz kontrolę temperatury kolorów na całym ekranie.
Monitor powinien mieć matrycę matową lub satynową – łączącą zalety tych pierwszych i błyszczących. Znaczenie ma też jego kształt. Warto wybierać monitory o zaokrąglonym profilu. Co więcej, przydadzą się też dodatkowe złącza USB, dzięki którym szybko i wygodnie podepniesz do niego pendrive.
Dobrze dobrany monitor dla grafika to doskonałe wsparcie techniczne, ale też gwarancja wygodnej i bezpiecznej pracy. Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci kupić sprzęt dopasowany do potrzeb Twoich, jak i Twojej pracy.