Ogrzewanie manganianu potasu i dichromianu amonu, działanie magnezem na roztwór kwasu chlorowodorowego oraz glinem na roztwór chlorku miedzi – takie doświadczenia pod okiem Dominiki Panek i Patryka Dormowicza, pracowników naukowych Wydziału Chemii UMK z Centrum Chemii Małej Skali przeprowadzili dziś uczniowie „jedynki”.
Uczniom, którym chemia może kojarzyć się z niezbyt ciekawym i do niczego nieprzydatnym przedmiotem, udowodniano, że wcale tak być nie musi. Goście z Torunia, przywykli do pracy ze studentami, wprowadzili nieco akademickiej atmosfery na gimnazjalne zajęcia.
– Przeprowadziliśmy też pokazy otwarte dla wszystkich uczestników warsztatów oraz zajęcia dla nauczycieli szkół średnich, gimnazjów oraz podstawówek z Jeleniej Góry i okolic – mówi Magdalena Woźniak, organizatorka Dnia Chemii w „jedynce”. – Przeszkoleni nauczyciele będą mogli wdrażać technikę chemii w małej skali w swojej pracy z uczniami, przez co lekcje na pewno będą ciekawsze – usłyszeliśmy.
Celem imprezy było, między innymi, pokazanie, że doświadczenia można przeprowadzać nie mając do dyspozycji profesjonalnego laboratorium i zastępując typowy sprzęt przedmiotami codziennego użytku (na przykład palnik – świeczką). – Ponadto metoda ta powoduje zmniejszenie do minimum (lub całkowicie) szkodliwych odpadów poreakcyjnych, szkodzących środowisku lub wymagających kosztownej utylizacji – przekonują organizatorzy.