Co sprowadza Pana w Kotlinę Jeleniogórską i do Jeleniej Góry?
Mając możliwość wzięcia kilka dni urlopu zdecydowałem wybrać region Karkonoszy jako swoją destynację turystyczną. Kotlina Jeleniogórska to idealne miejsce dla miłośników gór, przyrody, historii i kultury. Dodatkowo, Kotlinę Jeleniogórską cechuje sąsiedztwo Karkonoskiego Parku Narodowego, majestatyczne góry i lasy, które stanowią nieodłączny element tego regionu. Okoliczne zamki, pałace i ogrody tworzą interesującą mapę historii, którą każdy turysta kochający góry powinien poznać. Natomiast w samej Jeleniej Górze, najbardziej lubię Termy Cieplickie - nowoczesne uzdrowisko z leczniczymi wodami, gdzie można skorzystać z zabiegów SPA, basenów, saun.
Czy często odwiedza Pan Karkonosze?
Staram się odwiedzać region Karkonoszy cyklicznie, jak tylko możliwości i sposobności mi na to pozwolą. Ostatnimi czasy minimum 3-4 razy w ciągu roku jestem w Karkonoszach. Dodam, że każda pora roku jest piękna oraz interesująca w Karkonoszach. Ale należy wspomnieć jeszcze np. o Muzeum Karkonoskim prezentującym bogate zbiory związane z historią, sztuką i przyrodą regionu, a także piękny Pałac Ratuszowy z barokowymi kamienicami oraz fontanną Neptuna.
Co wg Pana jest największą atrakcją Miasta, a co regionu?
Największą atrakcją miasta jak i regionu jest jego położenie oraz dobre skomunikowanie transportowe z innymi regionami Polski. Według wielu ekspertów jest to obecnie jeden z najbezpieczniejszych regionów w Polsce co w sytuacji dużego napięcia geopolitycznego w regionie Europy środkowo-wschodniej ma duże znaczenie, m.in dla potencjalnych inwestorów z branży hotelowej. Karkonosze charakteryzują się najwyższą w Polsce tzw. rentą turystyczną obiektów hotelowych.
Czy poleciłby Pan Jelenią Górę turystom wybierającym się w Karkonosze?
Zdecydowanie tak !!! Jelenia Góra jest świetną bazę wypadową do zwiedzania m.in pobliskich parków, pałaców oraz zamków których jest bardzo dużo w okolicy. Jelenia Góra jest stolicą Karkonoszy skąd jest blisko do wszystkich atrakcji turystycznych tego pięknego i bogatego w historię oraz zabytki regionu.
Dziękuję za rozmowę
Marek Łuczyński - z wykształcenia socjolog turystyki, Prezes Zarządu Polskiej Izby Hotelarzy, organizacji pozarządowej zrzeszającej hotele i przedsiębiorców działających w branży hotelowej. Celem organizacji jest ochrona interesów i rozwój branży hotelowej w Polsce. Został wybrany na Prezesa Zarządu w listopadzie 2019 roku podczas Walnego Zgromadzenia członków Polskiej Izby Hotelarstwa, która zmieniła nazwę potem na Polska Izba Hotelarzy w sierpniu 2020 roku. Jest aktywnym uczestnikiem i komentatorem życia gospodarczego w Polsce, szczególnie w kontekście wpływu pandemii COVID-19 na sektor turystyczny i hotelarski. Doświadczenie zawodowe zdobywał również w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Hobby - chodzenie po górach, zwłaszcza Karkonoszach.
Rozmawiał: Marcin Ryłko