Niedziela, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 13586
Zalogowanych: 85
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Julo ma już swoją ulicę

Poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 8:16
Aktualizacja: Wtorek, 30 kwietnia 2019, 10:44
Autor: WAC
Szklarska Poręba: Julo ma już swoją ulicę
Fot. Miejski Biuletyn Informacyjny pod Szrenicą
Nieodżałowany, zmarły w 2013 roku Juliusz Naumowicz został patronem ulicy w Szklarskiej Porębie. Uroczystość nadania jego imienia dotychczasowemu odcinkowi ulicy 1 Maja, odbyła się w minioną sobotę (27.04) z udziałem Bractwa Walońskiego oraz władz miasta.

Ceremonia, która odbyła się w przeddzień przypadającej 28 kwietnia kolejnej rocznicy śmierci Juliusza Naumowicza odbyła się w oprawie walońskiej, przy płonących pochodniach i biciu w bębny. Zamiast przecięcia wstęgi, została przecięta walońskim toporem lina. Bohatera dnia, nazywanego przez przyjaciół Julem, wspominali dr Przemysław Wiater oraz burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf.

Juliusz Naumowicz wpisał się na zawsze w dzieje Szklarskiej Poręby. Był nie tylko Wielkim Mistrzem Walońskim, ale i Wielkim Miłośnikiem swego miasta. Dzięki niemu zyskało popularność w Polsce i za granicą, jako mineralogiczna stolica Polski. Zainspirowany przez Tadeusza Stecia, wykreował walonów – mitycznych poszukiwaczy skarbów Ziemi, mających eksplorować Sudety w średniowieczu. Wraz z przyjaciółmi, podobnie zauroczonymi magicznymi właściwościami kamieni (pół)szlachetnych w 1999 roku powołał do życia Sudeckie Bractwo Walońskie. Do dziś skupia geologów, mineralogów, pozyskiwaczy i przetwórców minerałów, ale też krajoznawców i miłośników przeszłości Sudetów oraz zapomnianych rzemiosł i zawodów.

Siedziba Sudeckiego Bractwa Walońskiego, Chata Walońska, wraz z Muzeum Ziemi Juna oraz Żelazny Tygiel Waloński, stały się obowiązkowymi punktami na turystycznym szlaku gości Szklarskiej Poręby. Tym bardziej, że staraniem licznego grona walonów, wytyczono Szlak Waloński spinający wiele miejsc związanych z odkrywcami gór, a przez wiele lat organizowana była też gra terenowa Wyprawa po Złotego AuRuna.

Za zasługi dla krzewienia wiedzy przyrodniczej, geologicznej i krajoznawczej, a przede wszystkim za promocję miasta dwukrotnie uhonorowano Juliusza Naumowicza: w roku 2000 tytułem Honorowego Obywatela Miasta oraz nagrodą Miasta Szklarska Poręba Duch Gór w 2012 r.

Twoja reakcja na artykuł?

22
85%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
12%
Złości
1
4%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy rozliczyłaś/eś już PIT?

Oddanych
głosów
578
Tak
74%
Nie, ale zrobię to "na dniach"
15%
Nie - pewnie jak co roku zrobię to w ostatniej chwili
12%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Dlaczego przemysł w USA upadł i czy Trump go odbuduje?
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Aktualności
Zamknięte zbiorniki w Cieplicach i Sobieszowie
 
Piłka nożna
Za słabi na... Gacie
 
Kościół i wiara
Wielkanocne życzenia ks. proboszcza Mariusza Majewskiego: „Nieustannie odnawiajmy się w Bogu”
 
Kościół i wiara
Dziś święcimy pokarmy, jutro świętujemy Zmartwychwstanie
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group