Organizatorzy informują, że podczas spotkania poruszane będą zagadnienia:
- Czy w średniowieczu istniał już komiks? (na przykładzie obrazkowego eposu rycerskiego z Siedlęcina koło Jeleniej Góry)
- O pierwszej polskiej powieści graficznej z XVIII w.
- O powstaniu komiksowego fandomu w Warszawie w 1830 r.
- Kiedy komiks pierwszy raz przemówił po polsku, a kiedy trafił na łamy prasy.
- Największa akcja reklamowa, czyli polska ilustracja i komiks w XIX-wiecznej prasie Zachodniej Europy.
- O plagiatach i oszustwach pierwszych autorów historyjek komiksowych
Paweł Chmielewski, absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, redaktor naczelny magazynu kulturalnego „Projektor”. Publikował m.in. w „Zeszytach Komiksowych”, „Studiach Sienkiewiczowskich”, „Biurze Literackim”, "Komiks i my", “Ha!art”, „Nowym Napisie”, „Biuletynie Rzeźby”, „Teraz”. Trzykrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mieszka i pracuje w Kielcach. Autor książek: „Słowacki w supermarkecie”, „Słowacki w McDonaldzie”, „Nie tylko Yorgi. Historia świętokrzyskiego komiksu”, „Rozmaite gatunki szarańczy. Cykle ilustracyjne i formy komiksowe w prasie polskiej XIX wieku”, „Na dworze Goździkowego Króla. Polskie formy komiksowe w kontekście europejskim od XV wieku do roku 1914”, „Kolacja u Jedynaczka. Franciszek Kostrzewski, pionier polskiego komiksu prasowego” (edycja polsko-angielska), „Obywatel Szrajbman”, „Pojedynek o świcie. Jan Nepomucen Lewicki – esej o pierwszym komiksie w języku polskim” (edycja polsko-angielska, w przygotowaniu), „Narracje graficzne, formy komiksowe w Europie i Polsce do roku 1918” (w przygotowaniu).
Spotkanie organizowane jest przez Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze i Stowarzyszenie Twórcze „Zenit”. Dofinansowanie – Urząd Miasta Kielce.
Działalność BWA finansowana jest z budżetu Miasta Jeleniej Góry.