Czwartek, 23 maja
Imieniny: Emilii, Iwony
Czytających: 9343
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Kamienica „Pod Złotym Mieczem”. Powrót do świetności?

Piątek, 15 października 2010, 9:25
Aktualizacja: 9:26
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Kamienica „Pod Złotym Mieczem”. Powrót do świetności?
Fot. www.wroclawhydral.com
Najwyższy budynek na placu Ratuszowym będzie miał nową elewację. Czy uda mu się przywrócić dawny wygląd?

Dziś zielonkawa kamieniczka wyróżnia się jedynie wysokością. Niegdyś była jedną z najbogatszych w jeleniogórskim Rynku. – Była nie tylko najwyższa (cztery kondygnacje), lecz także miała piękną rokokową kamieniarkę okienną. Została wybudowana w XVIII wieku przez zamożną rodzinę kupiecką Menztlów – wspomina Ivo Łaborewicz, kierownik oddziału jeleniogórskiego Archiwum Państwowego. Grobowiec rodzinny Mentzlów przetrwał do dziś przy Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa.

W kamienicy od około połowy XIX wieku przez około sto lat działała gospoda „Golden Schwert” (Złoty Miecz). Lokal gastronomiczny był tu jeszcze po 1945 roku. Później budynek podupadł i w latach 60. XX wieku – w ramach ogólnego planu „modernizacji” starówki – został rozebrany i zrekonstruowany od podstaw. Niestety, z pominięciem wszelkiego detalu, który istnieje do dziś zrzucony w lapidarium w Bolkowie. Dom zatracił nie tylko historyczną rangę, lecz także i funkcję.

Na początku lat 90. XX wieku został odmalowany na zielonkawy kolor, ale jakość farby nie zagwarantowała trwałości. Od pewnego czasu – podobnie jak większość kamienic w Rynku – ta „Pod Złotym Mieczem” aż prosiła się o renowację. W minioną środę rozpoczęto montaż rusztowań, który zakończył się wczoraj. Nowa elewacja będzie, ale na pełny powrót do dawnej formy trudno liczyć. Wbudowanie detali wymagałoby prac zakrojonych na szeroką skalę. Tak czy owak, z pewnością odnowiona kamieniczka doda uroku dawnym Podcieniom Przędzarzy.

Przy okazji takich inwestycji marzy się zamontowanie tabliczek informujących o dawnym nazewnictwie poszczególnych arkad. Warto by może zadbać też o ekspozycję fotografii sprzed lat, na których uwieczniono imponujący wygląd budynków sprzed rekonstrukcji w latach 60. i 70. XX wieku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
491
Puzyńska Katarzyna
35%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
W ogóle nie mam telewizora
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Szachy to królewska gra
 
Piłka nożna
To już dziś... Walka o fazę ogólnopolską!
 
Kultura
Schronisko w wersji All Inclusive
 
Aktualności
Trwają prace przy magistrali na Wolności
 
Aktualności
Oszukiwali na refundacjach za leki
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group