Pełne pytanie brzmi:
"Jak zatrzymać w mieście ludzi młodych? Czymś większym, a nie konkretną inwestycją dla wąskiego grona odbiorców. A może ma Pan/Pani pomysł nawet na przyciągnięcie młodych np. z innych miast?"
Hubert Papaj:
- Młodzi ludzie są bardzo przedsiębiorczy, inteligentni i wiedzą, na czym im zależy. Żeby Jelenia Góra była ponownie atrakcyjnym miejscem do życia, funkcjonowania, do pracy potrzeba paru elementów. Po pierwsze trzeba wesprzeć lokalne uczelnie. Mamy filię Uniwersytetu Ekonomicznego, Karkonoską Akademię Nauk Stosowanych, filię Politechniki Wrocławskiej. Jeżeli tutaj będą atrakcyjne kierunki, a mamy bardzo dobrą kadrę naukową, tutaj będą chcieli zostać, ale też przyjeżdżać młodzi ludzie z całego kraju, a może nawet Europy. Trzeba umożliwić ludziom start w życie, czyli mieszkania komunalne. Młody człowiek powinien mieć możliwość wynajęcia mieszkania komunalnego za nieduże odpłatności, aby rozpocząć życie. Życie rodzinne, zawodowe, infrastruktura, czas wolny. Jelenia Góra może być młodym, dynamicznym, tętniącym życiem miastem. Jelenia Góra może należeć do mieszkańców.
Jadwiga Błaszczyk:
- Problem ludzi młodych jest problemem ogólnoświatowym, nie tylko naszym. Ja myślę, że ludzie młodzi docenią miejsce, w którym żyją. Natomiast my musimy im pomóc, właściwe podjąć właściwe decyzje. Branża IT jest tą branżą, która promuje nasze miasto i mamy wybitnych informatyków. Marzy mi się, aby Jelenia Góra stała się taką Karkonoską Doliną Krzemową, w którym będą pracować informatycy, będą tworzyć nowe programy i te wszystkie kwestie związane z kodami, pinami, hasłami, apkami staną się łatwe i proste w obsłudze dla wszystkich. Młodzież, która tu powinna pozostać, to są rzemieślnicy. Musimy ich sobie wykształcić. Musimy pomyśleć o tym, że oni powinni tutaj najpierw się nauczyć, potem znaleźć dobre miejsce do zamieszkania. W tym trzeba im pomóc, a następnie korzystać z pełni życia. Czyli należy razem z nimi utworzyć imprezy masowe i takie imprezy, które interesują poszczególne osoby. Obiecuję, że będę słuchać młodych i zrobię wszystko po to, aby żyło im się w tym mieście zdecydowanie lepiej i chcieli tu zostawiać.
Anna Korneć-Bartkiewicz:
- Młodzi ludzie, ci, którzy chcą zostać w Jeleniej Górze, zostaną. Natomiast nie możemy się oszukiwać, że zostanie 100 proc., dlatego że to jest naturalna rzecz, że młodzi ludzie chcą wyjechać, chcą poznawać świat, chcą korzystać ze wzrostu gospodarczego. Także część z tych ludzi wyjedzie. Natomiast to, co jest zadaniem prezydenta miasta Jelenia Góra, to jest to, aby stworzyć warunki, najlepsze warunki dla tych, którzy chcą zostać. I najlepsze warunki dla tych, którzy chcą wrócić. I to są trzy podstawowe rzeczy. Pierwsze to są mieszkania, bo to jest ogromny problem młodych ludzi. Więc tutaj na pewno budownictwo komunalne, może TBS, bo kiedyś było to bardzo dobrym rozwiązaniem. Dzisiaj, jak wiemy, TBS bardzo mocno kuleje. Druga rzecz to jest infrastruktura, to są żłobki, przedszkola, ale to jest też infrastruktura, parkingi, tereny zielone, miejsca do wypoczynku, rekreacji. A trzecia to są miejsca pracy, dobrze płatne miejsca pracy. I tutaj ogrom rozmów, ogrom konsultacji z przedsiębiorcami po prostu, które pomogą stworzyć miejsca pracy i które również stworzą najlepszy z możliwych warunków.
Jerzy Łużniak:
- Przede wszystkim trzeba zorganizować im ciekawe życie w Jeleniej Górze i takie życie organizujemy. Przede wszystkim trzeba dać szansę na to, żeby młodzi ludzie mogli tutaj pozostać, mieć dobrą pracę, a wcześniej jeszcze dobre wykształcenie. Między innymi dlatego od zeszłego roku rozmawiam z Uniwersytetem Medycznym, żeby tutaj do Jeleniej Góry sprowadzić wydział medyczny i jest szansa na to, żeby w tym roku ten wydział medyczny był tu w Jeleniej Górze uruchomiony. Jeżeli będzie uruchomiony, pozostaną ci młodzi ludzie, część przynajmniej z tych młodych ludzi jako lekarze tutaj w Jeleniej Górze. Budując mieszkania, a takie mieszkania komunalne właśnie zaczęliśmy budować. 30 mieszkań komunalnych będzie budowanych plus dodatkowo miejsca w żłobkach. Praktycznie u nas każdy kto ma potrzebę skierowania dziecka do żłobka ma taką możliwość. A jeżeli chodzi o przedszkola też wszystkie dzieci, które są chętne do przedszkola mają taką możliwość w przedszkolu. I co jest jeszcze najważniejsze, dobra i ciekawa praca jest też w Jeleniej Górze. Inwestorów staramy się sprowadzić takich, którzy są, który mają duże możliwości.
Piotr Paczóski:
- Proszę Państwa, Jelenia Góra jest miastem wyludniającym się. Jest takie zjawisko, które nazywa się kurczenie miejskości. Określenie naukowe, ale w rzeczywistości tak to wygląda. Jelenia Góra jest miastem z ogromnym potencjałem również w stosunku do dzieci i młodzieży, zarówno tej szkolnej, jak i akademickiej. Myślę, że warto jest zainwestować w naukę przede wszystkim, warto jest zainwestować większą synergię pomiędzy absolwentami szkół średnich, szkół wyższych a przedsiębiorcami jeleniogórskimi.