Wtorek, 29 kwietnia
Imieniny: Bogusława, Hugona
Czytających: 8683
Zalogowanych: 104
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Karkonoska Koalicja Organizacji Pozarządowych: mieszkańcy są najważniejsi

Wtorek, 12 lutego 2013, 7:55
Aktualizacja: Środa, 13 lutego 2013, 7:32
Autor: Red
Jelenia Góra: Karkonoska Koalicja Organizacji Pozarządowych: mieszkańcy są najważniejsi
Fot. Angela
Koalicję tworzy ponad 15 organizacji spośród około 30 aktywnie działających w Jeleniej Górze. Za jej sprawą odbyło się już kilka ważnych debat, m.in. na o jakości opieki zdrowotnej i perspektywach w mieście dla młodych. Było podsumowanie półmetka kadencji prezydenta Jeleniej Góry. W planach są kolejne takie spotkania. Koalicja ma też wiele własnych pomysłów, jak poprawić jakość życia w Jeleniej Górze jej mieszkańcom.

Zdaniem członków Koalicji należy wzbogacić formy konsultacji społecznych samorządu z mieszkańcami. Można to zrobić poprzez specjalne tablice informacyjne (np. po jednej w każdej dzielnicy), internet i spotkania z samorządowcami. Dobrym pomysłem jest skonfigurowanie strony miasta z Facebookiem. Trzeba też więcej uwagi poświęcić edukacji obywatelskiej. A jest skąd czerpać wzory. Wrocław, na przykład, stosuje specjalne nalepki, "Czy wiesz, że..." umieszczane na pojazdach komunikacji miejskiej. Na tych nalepkach są informacje "w pigułce" o tym, co samorząd robi dla mieszkańców.

- Trzeba postawić na młodych ludzi. Napisaliśmy projekt „Młodzież w działaniu – Obywatele 18”, w którym informujemy o tym, w jaki sposób ludzie młodzi mogą wpływać na sprawy miasta, poprzez wykorzystywanie inicjatywy obywatelskiej na poziomie lokalnym - mówił szef Stowarzyszenia All-ternatywa Paweł Gluza na spotkaniu (4 lutego br.) podczas prezentacji działań i planów Koalicji oraz wyników przeprowadzonej przez KKOP ankiety w sprawie dialogu społecznego między samorządem i mieszkańcami Jeleniej Góry.

- Należy też skorzystać z możliwości, które stwarza tzw. budżet obywatelski. Polega on na tym, że mieszkańcy w ramach określonej, wydzielonej sumy decydują, na co te pieniądze wydać. Chcielibyśmy z władzami miasta więcej w tej sprawie zrobić - dodał Paweł Gluza.

Podczas prezentacji padały przykłady z innych miast, z których warto skorzystać. W Przemyślu działa wieloletni program współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi. Natomiast członkowie Olkuskiego Forum Organizacji Pozarządowych spotykają się z radnymi raz w miesiącu, żeby porozmawiać o problemach związanych z miastem.

Warto by też było stworzyć specjalny system pożyczkowy, który działa w jednym z miast. Polega to na tym, że samorząd pożycza organizacjom pozarządowym pieniądze na wkład własny w różnych projektach, dzięki temu do miasta trafia więcej funduszy zewnętrznych na inwestycje i różne formy działalności.

- To tylko niektóre pomysły. Jest ich więcej, ale żeby wprowadzić je w życie potrzebna jest współpraca władz miasta z organizacjami pozarządowymi. To obywatele muszą być podmiotem wprowadzanych zmian - podsumował Paweł Gluza.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy zawsze masz gdzie zaparkować pod swoim blokiem czy domem?

Oddanych
głosów
136
Tak, nigdy nie mam z tym problemu
42%
Tak, choć czasami muszę dłużej szukać miejsca
13%
Nie, prawie nigdy nie ma wolnego miejsca w pobliżu, parkuję pół kilometra dalej
19%
Różnie, to zależy od pory dnia
26%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
112
Samochód spalił się na Zachodniej
 
Aktualności
Fantastyczne historie nagrodzone
 
Aktualności
Michał najlepszy w tańcu hip–hop
 
Koszykówka
Trwa zwycięski marsz. Jesteśmy mecz od złota I ligi
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group