Niedziela, 22 grudnia
Imieniny: Honoraty, Zenona
Czytających: 5117
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: KARR S.A 2023 – podsumowanie

Poniedziałek, 8 kwietnia 2024, 9:37
Aktualizacja: 10:00
Autor: KARR
Jelenia Góra: KARR S.A 2023 – podsumowanie
Fot. KARR
Seria wydarzeń związanych z obchodami 30-lecia Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego dobiegła końca. W minionym roku firma zrealizowała kilka udanych projektów transgranicznych i regionalnych. Zorganizowano jubileuszowe 30. Polsko-Niemiecko-Czeskie Forum Kooperacji Firm, które skierowane było do przedsiębiorców.

Wzięło w nim udział ponad 400 uczestników z trzech krajów. KARR zorganizowała również szereg udanych koncertów, Wystawę Produktów Regionalnych „Wyprodukowano pod Śnieżką”, Polsko-Czeski Festiwal Smaków i inne wydarzenia kulturalne dla mieszkańców Kotliny Jeleniogórskiej.

Opracowaliśmy także publikacje i poradniki, które są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce projekty.
Ubiegłoroczne projekty to m.in. szansa dla dolnośląskich przedsiębiorców na podnoszenie swoich kwalifikacji, tworzenie nowego poziomu konkurencyjności czy poszerzanie bazy kontaktów zawodowych – wymienia Prezes KARR S.A. Hubert Papaj – Ponadto kontynuowaliśmy wsparcie dla Ukrainy, utworzyliśmy punkt pomocy dla uchodźców i zorganizowaliśmy transgraniczną giełdę pracy. Działalność KARR skupiała się również wokół nowych trendów gospodarki energetycznej, wzmacnialiśmy bowiem współpracę gospodarczą na polsko-saksońskim pograniczu.

Łącznie Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego, kierowana przez jeleniogórzanina – Huberta Papaja, zrealizowała w 2023 roku 9 projektów:

- „Wspólnie dla Ukrainy”, którego głównym celem była koordynacja integracji uchodźców wojennych i wymiana informacji na temat dobrych i złych praktyk między instytucjami zajmującymi się tą problematyką. KARR opracowała pakiety informacyjne w języku ukraińskim dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej w Czechach i Polsce, przepisów podatkowych oraz prawa pracy w 2023 roku. Stworzona została trójjęzyczna platforma internetowa z ofertami pracy dla uchodźców, ale także innych mieszkańców pogranicza together4ukraine.eu.
- „Stworzenie punktów szybkiej informacji na pograniczu polsko-czeskim” w ramach tego projektu utworzono Punkty Szybkiej informacji jako reakcja na dynamicznie zmieniającą się sytuację na pograniczu polsko-czeskim, zwłaszcza w okresie pandemii. Wydano Poradnik dla małego biznesu dotyczący zasad sprzedaży w Republice Czeskiej wyrobów na transgranicznych wystawach, targach, prezentacjach itp. przez obcokrajowców.
- „EnergyTransPolSax – wspólne odkrywanie nowych trendów w gospodarce energetycznej”- celem projektu było wzmocnienie współpracy gospodarczej na polsko-saksońskim pograniczu, w szczególności w zakresie wyzwań w gospodarce energetycznej i związanych ze zmianą klimatu. Zorganizowano wizyty studyjne do Saksonii, konferencje, opracowano poradnik na temat zakładania działalności gospodarczej w Niemczech, cykl webinarów oraz szereg innych działań skierowanych dla firm.
- „Bliżej tradycji, bliżej siebie”- celem projektu było podniesienie potencjału turystycznego pogranicza, poprzez zwiększenie atrakcyjności, poznanie kultury i tradycji regionu. Zorganizowano kilka wystaw/festiwali produktów regionalnych po obu stronach granicy, wizyty studyjne dla lokalnych dziennikarzy. Wydano „Dziennik odkrywcy pogranicza” - zbiór atrakcji, doznań, ciekawostek, przepisów kulinarnych z polsko-czeskiego pogranicza. Można w nim zbierać naklejki ze wszystkich odwiedzonych miejsc.
- „Aktywizacja dolnośląskiego rynku pracy – III edycja” - celem projektu było ograniczenie napływu osób bezrobotnych zwolnionych lub planowanych do zwolnienia w ramach zwolnień grupowych lub z przyczyn leżących po stronie pracodawcy na terenie woj. dolnośląskiego.
- „Przedsiębiorczość drogą do aktywizacji zawodowej mieszkańców Dolnego Śląska” - celem tego projektu była aktywizacja zawodowa osób w wieku 18-29 lat. Uczestnicy w ramach tego projektu otrzymali dotacje na założenie działalności.
- „FUNDUSZ DOTACYJNY – SILESIA”- celem głównym projektu był wzrost przedsiębiorczości na obszarze woj. dolnośląskiego, z uwzględnieniem obszarów wiejskich. Uczestnicy w ramach tego projektu otrzymali dotacje na założenie działalności.
- „Żyj, mieszkaj, pracuj w Jeleniej Górze!” - celem szczegółowym projektu był wzrost przedsiębiorczości mieszkańców Jeleniej Góry, pomoc w planowaniu kształcenia i kariery zawodowej jeleniogórskich uczniów, a także przeciwdziałanie wykluczeniu zawodowemu i cyfrowemu osób w wieku przedemerytalnym i seniorów. W 2023 zrealizowano następujące działania: doradztwo zawodowe w szkołach i wizyty do firm dla uczniów szkół podstawowych, szkolenia w zakresie zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej oraz z zakresu przedsiębiorczości dla podmiotów gospodarczych, szkolenia dla osób w wieku przedemerytalnym.
- Rozpoczęto realizację projektu „Seniorzy- ambasadorzy na rzecz zrównoważonego rozwoju regionu”. Celem projektu jest wspieranie więzi i wymiany, jak również wzajemnego zrozumienia i usuwania uprzedzeń pomiędzy polsko-niemieckimi seniorami/seniorkami. 100 seniorów/seniorek zostanie przeszkolonych jako „Seniorzy – ambasadorzy na rzecz zrównoważonego rozwoju regionu”. Wspólnie opracowany program edukacyjny będzie obejmował warsztaty, wyjazdy studyjne, wycieczki i kursy językowe.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy w Wigilię będziesz miał(a) na stole 12 potraw?

Oddanych
głosów
415
Tak
22%
Nie wiem, nie liczę; może być 7 albo 15
78%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Stanowski i Mazurek kłamali i szkalowali reporterów
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Sporo wizyt
 
Aktualności
Burmistrz i radni kolędują
 
Aktualności
Życzenia od senatora
 
Aktualności
Zginęła w Sobieszowie

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group