Niedziela, 12 maja
Imieniny: Dominika, Pankracego
Czytających: 9795
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: KARR S.A 2023 – podsumowanie

Poniedziałek, 8 kwietnia 2024, 9:37
Aktualizacja: 10:00
Autor: KARR
Jelenia Góra: KARR S.A 2023 – podsumowanie
Fot. KARR
Seria wydarzeń związanych z obchodami 30-lecia Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego dobiegła końca. W minionym roku firma zrealizowała kilka udanych projektów transgranicznych i regionalnych. Zorganizowano jubileuszowe 30. Polsko-Niemiecko-Czeskie Forum Kooperacji Firm, które skierowane było do przedsiębiorców.

Wzięło w nim udział ponad 400 uczestników z trzech krajów. KARR zorganizowała również szereg udanych koncertów, Wystawę Produktów Regionalnych „Wyprodukowano pod Śnieżką”, Polsko-Czeski Festiwal Smaków i inne wydarzenia kulturalne dla mieszkańców Kotliny Jeleniogórskiej.

Opracowaliśmy także publikacje i poradniki, które są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce projekty.
Ubiegłoroczne projekty to m.in. szansa dla dolnośląskich przedsiębiorców na podnoszenie swoich kwalifikacji, tworzenie nowego poziomu konkurencyjności czy poszerzanie bazy kontaktów zawodowych – wymienia Prezes KARR S.A. Hubert Papaj – Ponadto kontynuowaliśmy wsparcie dla Ukrainy, utworzyliśmy punkt pomocy dla uchodźców i zorganizowaliśmy transgraniczną giełdę pracy. Działalność KARR skupiała się również wokół nowych trendów gospodarki energetycznej, wzmacnialiśmy bowiem współpracę gospodarczą na polsko-saksońskim pograniczu.

Łącznie Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego, kierowana przez jeleniogórzanina – Huberta Papaja, zrealizowała w 2023 roku 9 projektów:

- „Wspólnie dla Ukrainy”, którego głównym celem była koordynacja integracji uchodźców wojennych i wymiana informacji na temat dobrych i złych praktyk między instytucjami zajmującymi się tą problematyką. KARR opracowała pakiety informacyjne w języku ukraińskim dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej w Czechach i Polsce, przepisów podatkowych oraz prawa pracy w 2023 roku. Stworzona została trójjęzyczna platforma internetowa z ofertami pracy dla uchodźców, ale także innych mieszkańców pogranicza together4ukraine.eu.
- „Stworzenie punktów szybkiej informacji na pograniczu polsko-czeskim” w ramach tego projektu utworzono Punkty Szybkiej informacji jako reakcja na dynamicznie zmieniającą się sytuację na pograniczu polsko-czeskim, zwłaszcza w okresie pandemii. Wydano Poradnik dla małego biznesu dotyczący zasad sprzedaży w Republice Czeskiej wyrobów na transgranicznych wystawach, targach, prezentacjach itp. przez obcokrajowców.
- „EnergyTransPolSax – wspólne odkrywanie nowych trendów w gospodarce energetycznej”- celem projektu było wzmocnienie współpracy gospodarczej na polsko-saksońskim pograniczu, w szczególności w zakresie wyzwań w gospodarce energetycznej i związanych ze zmianą klimatu. Zorganizowano wizyty studyjne do Saksonii, konferencje, opracowano poradnik na temat zakładania działalności gospodarczej w Niemczech, cykl webinarów oraz szereg innych działań skierowanych dla firm.
- „Bliżej tradycji, bliżej siebie”- celem projektu było podniesienie potencjału turystycznego pogranicza, poprzez zwiększenie atrakcyjności, poznanie kultury i tradycji regionu. Zorganizowano kilka wystaw/festiwali produktów regionalnych po obu stronach granicy, wizyty studyjne dla lokalnych dziennikarzy. Wydano „Dziennik odkrywcy pogranicza” - zbiór atrakcji, doznań, ciekawostek, przepisów kulinarnych z polsko-czeskiego pogranicza. Można w nim zbierać naklejki ze wszystkich odwiedzonych miejsc.
- „Aktywizacja dolnośląskiego rynku pracy – III edycja” - celem projektu było ograniczenie napływu osób bezrobotnych zwolnionych lub planowanych do zwolnienia w ramach zwolnień grupowych lub z przyczyn leżących po stronie pracodawcy na terenie woj. dolnośląskiego.
- „Przedsiębiorczość drogą do aktywizacji zawodowej mieszkańców Dolnego Śląska” - celem tego projektu była aktywizacja zawodowa osób w wieku 18-29 lat. Uczestnicy w ramach tego projektu otrzymali dotacje na założenie działalności.
- „FUNDUSZ DOTACYJNY – SILESIA”- celem głównym projektu był wzrost przedsiębiorczości na obszarze woj. dolnośląskiego, z uwzględnieniem obszarów wiejskich. Uczestnicy w ramach tego projektu otrzymali dotacje na założenie działalności.
- „Żyj, mieszkaj, pracuj w Jeleniej Górze!” - celem szczegółowym projektu był wzrost przedsiębiorczości mieszkańców Jeleniej Góry, pomoc w planowaniu kształcenia i kariery zawodowej jeleniogórskich uczniów, a także przeciwdziałanie wykluczeniu zawodowemu i cyfrowemu osób w wieku przedemerytalnym i seniorów. W 2023 zrealizowano następujące działania: doradztwo zawodowe w szkołach i wizyty do firm dla uczniów szkół podstawowych, szkolenia w zakresie zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej oraz z zakresu przedsiębiorczości dla podmiotów gospodarczych, szkolenia dla osób w wieku przedemerytalnym.
- Rozpoczęto realizację projektu „Seniorzy- ambasadorzy na rzecz zrównoważonego rozwoju regionu”. Celem projektu jest wspieranie więzi i wymiany, jak również wzajemnego zrozumienia i usuwania uprzedzeń pomiędzy polsko-niemieckimi seniorami/seniorkami. 100 seniorów/seniorek zostanie przeszkolonych jako „Seniorzy – ambasadorzy na rzecz zrównoważonego rozwoju regionu”. Wspólnie opracowany program edukacyjny będzie obejmował warsztaty, wyjazdy studyjne, wycieczki i kursy językowe.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
167
Puzyńska Katarzyna
38%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
31%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Wciąż cieszy mnie jazda na rowerze
 
Jelonka wczoraj
Wieżyczka po zbiornikach wody przy Kasprzaka
 
Piłka nożna
Przedłużamy serię gier bez porażki
 
Piłka nożna
"Łomot" od Dzierżoniowa
 
112
Szalona ucieczka – o krok od tragedii
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group