W spotkaniu uczestniczyło 60 uczniów, którzy wykazali się dużymi praktycznymi umiejętnościami jazdy na rowerze, a także odpowiednią wiedzą na temat znaków i przepisów drogowych. Mundurowi rozmawiali również z dziećmi na temat bezpiecznego spędzania czasu podczas wakacji.
Rower powinien być dobrze wyposażony
Z przepisów wynika, że powinny to być:
- dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku,
- co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
- z tyłu – jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające,
- z przodu jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej.
Funkcjonariusze radzili również jak korzystać z kasków ochronnych oraz elementów odblaskowych na odzieży, aby były one najbardziej widoczne po zmierzchu i w nocy.
Na rowerze i hulajnodze
Policjanci przypominają, że aby przystąpić do egzaminu i uzyskać kartę rowerową, trzeba mieć ukończone 10 lat. Wszystkie dzieci pozytywnie zaliczyły egzamin. Teraz posiadają uprawnienia do jazdy rowerem i hulajnogą elektryczną.
Na zakończenie funkcjonariusze rozmawiali z dziećmi na temat bezpieczeństwa w trakcie wakacji.
Egzamin na kartę rowerową to nie tylko uzyskanie dokumentu z nowymi uprawnieniami. Dzieci starające się o taki blankiet poznają zasady obowiązujące w ruchu drogowym. Znajomość znaków i przepisów czyni ich świadomymi jego uczestnikami.
Poznane przepisy pomagają bezpieczniej poruszać się po drogach i przewidzieć ewentualne zagrożenia. Uzyskana wiedza zwiększa też poziom bezpieczeństwa uczniów, nie tylko jako użytkowników roweru, ale także jako pieszych.