Bardzo długo trwają rozmowy władz miasta z firmą Tauron, bowiem konieczne jest przeniesienie trafostacji, która znajduje się między płytą główną a boczną. Jak zapewnia zastępca prezydenta, w końcu udało się dogadać z właścicielem stacji.
- Ustaliliśmy, że nieporozumienie było przede wszystkim po naszej stronie – nie byliśmy w stanie znaleźć rozwiązania korzystnego dla obu stron. Tauron chciał, żeby średnie napięcie, które schodzi ze słupów średniego napięcia było bezpośrednio włączone do trafostacji bez jakichkolwiek łączeń po drodze, a u nas to był problem, ale udało się to rozwiązać – powiedział Jerzy Łużniak.
Podpisanie porozumienia pozwoli na usunięcie trafostacji, a więc podstawowy problem rozpoczęcia budowy zostanie rozwiązany, będzie można rozebrać wał z nieużytkowaną trybuną. - Zrobimy to na nasz koszt, a później rozdział średniego napięcia na niskie to koszt Taurona. Będziemy mieć też dodatkowe zasilanie średniego napięcia z ulicy Traktorowej – tłumaczy zastępca Marcina Zawiły, który zapewnia, że dzięki tym działaniom nie powtórzy się już sytuacja z pamiętnego meczu seniorskich reprezentacji kobiet Polski z Holandią, kiedy to w przerwie meczu nastąpiła awaria i mimo prowadzenia 1:0 z dużo wyżej notowanymi rywalkami, Polki nie mogły dokończyć spotkania.
Pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią to standard w wielu mniejszych miejscowościach, ale Jelenia Góra nadal takiego nie posiada. Zimą kluby z Jeleniej Góry i okolic wyjeżdżają na sparingi m.in. do Dzierżoniowa, Zgorzelca, Świdnicy, czeskiej Desny i Frydlandu oraz wielu innych miejscowości, a to się wiąże z dodatkowymi kosztami za dojazd i wynajęcie obiektu. W ramach Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, który jest w dyspozycji ministra sportu i turystki – udało się pozyskać dla Jeleniej Góry ok. 1,75 mln złotych na II etap modernizacji stadionu, o czym informowaliśmy już w maju 2017 roku.
Przypomnijmy, I etap modernizacji stadionu przy ul. Złotniczej, który miał być bazą treningową na Euro 2012 w Polsce został oddany długo po Mistrzostwach Europy i z wieloma wadami. Ta część inwestycji kosztowała 16,5 mln zł, a II etap według ówczesnego projektu miał mieć wartość 10 milionów złotych. Ostatecznie władze miasta "okroiły" projekt i planuje się inwestycję o wartości ok. 3,5 mln zł, która zakłada m.in. rozebranie wałów (starej trybuny), wykonanie pełnowymiarowego boiska ze sztuczną nawierzchnią i oświetleniem, a także likwidację istniejącej trafostacji i nowe drugie przyłącze energetyczne.
Na terenie kompleksu sportowego przy ul. Złotniczej trwają już prace przy termomodernizacji hali i hotelu zarządzanych przez spółkę Termy Cieplickie.