Celem Programu Kolej Plus jest wyeliminowanie wykluczenia komunikacyjnego poprzez zapewnienie lepszego dostępu do kolei. Wnioskodawcy z całego kraju do złożyli dokumenty dotyczące 47 projektów o szacowanej wartości około 18 mld zł, które obejmują łącznie długość około 1500 km linii. W tym gronie znalazły się cztery projekty zgłoszone przez Urząd Marszałkowski Dolnego Śląska, których koszt realizacji szacowany jest na 800 mln zł. Są to poprawa jakości połączeń z Legnicy do Wrocławia na odcinku Środa Śląska – Wrocław, rewitalizacja odcinka Legnica – Złotoryja – Jerzmanice-Zdrój, poprawa jakości połączeń Dzierżoniowa i powiatu dzierżoniowskiego z Wrocławiem, rewitalizacja linii kolejowej Zgorzelec – Bogatynia.
Opracowane wstępne studia planistyczno – prognostyczne określają niezbędny zakres prac. Wnioskodawcy mieli zawrzeć również opinie oraz wnioski z konsultacji społecznych. Istotny jest dokument, potwierdzający zabezpieczenie finansowania minimum 15-proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, a także deklaracje właściwego organizatora przewozów o uruchomieniu i finansowaniu minimum 4 par pociągów przez 5 lat. W kolejnym etapie projekty będą podlegały wielokryterialnej ocenie. Na analizę wniosków PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. mają 3 miesiące. Wynikiem prac będzie utworzenie listy rankingowej projektów, a następnie - po akceptacji przez Ministra Infrastruktury, kwalifikacja do realizacji w Programie Kolej Plus.
Gratuluję wnioskodawcom, których projekty przeszły do kolejnego etapu Kolej Plus – informuje Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu. - Z zadowoleniem przyjmujemy tak duże zainteresowanie samorządów Programem. To pokazuje, że kolej jest ważnym elementem w rozwoju regionów. Naszym celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu. Na takie działania z Programu Kolej Plus polski rząd przeznaczy 5,6 mld zł
Zaangażowanie samorządów pokazuje jak ważny społecznie jest Program Kolej Plus - dodaje Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. - Do PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. wpłynęło 47 wniosków. Łącznie obejmują one około 1500 km torów i wskazują na potrzebę zapewnienia dostępu do kolei w 24 miastach powyżej 10 tys. mieszkańców, gdzie pociągów pasażerskich nie ma. Kolej jest ważnym środkiem transportu i realizujemy zadania, które poprawiają dostęp mieszkańców do kolei . Najwięcej opracowań wstępnych studiów planistyczno-prognostycznych zlecili wnioskodawcy w województwach: śląskim (15), wielkopolskim (5), małopolskim (5) i lubelskim (5). Po 4 projekty złożono w woj. mazowieckim i dolnośląskim. Po 2 projekty w woj. lubuskim i łódzkim oraz po 1 projekcie w województwach: opolskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.