„Odkrył” to podczas obróbki zdjęć na komputerze nasz Internauta. – Dla doraźnych celów reklamowych pomocowano do płaskorzeźb i lica z cegły białej kołki rozporowe. Zrobiono to nad wyraz "subtelnie" uszkadzając miejscami kształtki płaskorzeźb – pisze do nas Czytelnik dołączając zdjęcie.
Coś co jest wartością ponadczasową (wpis do rejestru chyba o tym świadczy) i ma cieszyć oko i duszę kolejnych pokoleń, przez ignorantów chcących reklamować swój towar, jest niszczone! Jak się dowiedzieliśmy, wydział architektury urzędu miejskiego nie wydał zgody na jakiekolwiek prace w elewacji budynku. A musiałby to zaakceptować konserwator zabytków.
Ten przykład ignorancji nie jest może aż tak skandaliczny jak próba zniszczenia zabytkowych mebli przez nowych właścicieli lokalu, dawnej cukierni „Bombonierka”. Tam przez niewiedzę ludzi o mało nie unicestwiono zachowanego z XIX-wieku wystroju wnętrza. Obydwa przykłady świadczą jednak o tym, jak daleko niektórym do szacunku dla przeszłości, a jak blisko do bezguścia i skrajnej pogardy dla jeleniogórskiego dziedzictwa kulturowego.
Dom towarowy został zbudowany w 1904 roku wg projektu braci Albert w stylu secesyjnym. Była to wówczas jedna z najnowocześniejszych konstrukcji w całych Niemczech wykonana techniką żelbetonową. Budynek należał przed 1945 rokiem do firmy Schuellera. Po wojnie na krótko przejął go prywatny kupiec Sobaszek ze spółką. Później obiekt upaństwowiono. Działała tam najpierw Spółdzielnia Pracy Wspólnota, a do 1975 roku – Powszechny Dom Towarowy. Później, aż do 1990 roku gmachem władało Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego. Obecnie jest to własność Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.