W ubiegłym roku – po raz pierwszy od lat – takich honorów nie przyznano. Powód: uchwałę zaskarżył wojewoda dolnośląski, a powodem był brak zapisu dotyczącego umieszczenia tego prawa lokalnego w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
Radnym przedstawiono więc tekst uchwały, którą podjęła poprzednia rada miasta jedynie uzupełniony o brakujący wpis. „Zaszłości” związane z podobnymi uchwałami w innych miastach w powiązaniu z „veto” wojewody streścił Roman Słomski, radca prawny UM. Dodał, że powodem braku akceptacji organu nadrzędnego bywało, na przykład, tajne głosowanie nad kandydatami do nagród i tytułów honorowych.
I choć treść uchwały zasadniczo nie zmieniła się, rajcy wraz z zastępcą prezydenta miasta Hubertem Papajem doszukali się w niej potknięć i nieścisłości, związanych choćby ze sposobem informowania o kandydatach, a także z zawiadomieniem nagrodzonych. Po dyskusji zwolenników uchwały w starym brzmieniu między radnymi, którzy chcieli zmian, zdecydowano, że wspomniane prawo lokalne zostanie raz jeszcze przedyskutowane na komisjach. – Zbyt dużo uchwał jest „pisanych” na sesji, a potem z tego powodu są tylko same problemy – mówił radny Miłosz Sajnog z Razem dla Jeleniej Góry.
Zwyczajowo Nagroda Miasta Jeleniej Góry wynosiła około pięciu tysięcy złotych. Tytuł Honorowego Obywatela nie wiąże się z żadną gratyfikacją finansową.