Z tej okazji w Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej KPN w Szklarskiej Porębie odbyła się wczoraj konferencja pt. „"Georóżnorodność Karkonoszy dla rozwoju regionu". Oprócz Henryka J. Jezierskiego w wydarzeniu wzięli udział wicemarszałek dolnośląski Jerzy Łużniak, starosta jeleniogórski Jacek Włodyga, dyrektor KPN Andrzej Raj i wielu innych gości.
Konferencja rozpoczęła się o godzinie 11 wystąpieniem Romana Rąpały. O geologii Karkonoszy mówił dr hab. prof. Uniwersytetu Wrocławskiego Paweł Aleksandrowski. Bardzo ciekawie o świecie minerałów opowiadał doktor A. Szuszkiewicz. Pokazał na slajdach m.in. złoto, fluoryt, szafir, izeryn. Interesującą prezentację przedstawił prof. dr hab. Piotr Migoń, który opowiedział o geomorfologicznym dziedzictwie Karkonoszy.
Później nastąpiło podpisanie przez głównego geologa kraju Certyfikatu Geoparku Krajowego dla obszaru Karkonoskiego Parku Narodowego i jego otuliny. Henryk Jezierski wręczył podpisane dokumenty Jerzemu Łużniakowi, Andrzejowi Rajowi i Jackowi Włodydze. Certyfikat jest dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Środowiska. – Przyda się on m.in. właścicielom hoteli i pensjonatów, ponieważ będą oni mogli pochwalić się tym, że teren ten został wpisany do Geoparku Krajowego – zauważył Henryk J. Jezierski.
Warto zauważyć także, że KPN jest trzecim parkiem w Polsce, który został wpisany na tę listę. Dzięki temu Karkonoski Park Narodowy będzie mógł także aspirować do wpisania na listę UNESCO. – Jest to dla nas wielkie wyróżnienie, ale także wyzwanie i postaramy się sprostać oczekiwaniom państwa – dziękował za przyznanie certyfikatu dyrektor parku Andrzej Raj.
Główny geolog kraju Henryk Jezierski dodał także, że Karkonosze są wyjątkowym terenem. Ludzie coraz częściej wybierając miejsce podróży sprawdzają różne listy i szukają ciekawych miejsc, które oferują bardzo dużo. – Nie poprzestaniemy tylko na tym projekcie. Chcemy realizować ich jak najwięcej, aby mieszkańcy naszego terenu i turyści mogli wynieść jak najwięcej korzyści z pobytu na tym terenie dodał Andrzej Raj.