W listopadzie KSON wygrał konkurs Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej „Senior na czasie”. Oceniane w nim były działania aktywizujące ludzi powyżej 60. roku życia. W KSON takich działań było wiele. Odbywały się m.in. wykłady z psychologii czy kursy obsługi komputera.
– Na zajęcia do pracowni zgłosiło się ponad 160 osób, co świadczy o ogromnym zapotrzebowaniu na taką działalność, jednak mogliśmy przyjąć na razie tylko 20 osób. Wyremontowane pomieszczenie zostało wyposażone w nowoczesny sprzęt, który służy do nauki obsługi komputera oraz poruszania się w Internecie – podkreślił prezes KSON Stanisław Schubert.
- Gdyby nie wolontariusze, czyli m.in. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych „Mechanik” oraz inni przyjaciele KSON-u, nigdy pracownia ta nie mogłaby powstać, za co im serdecznie dziękuję – dodał.
Na uroczystość otwarcia przybył Mirosław Duda, sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej oraz pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych.
– Utworzenie takiej pracowni jest bardzo ważne. Trzeba jak najlepiej wykorzystywać środki pieniężne i starać się rehabilitować osoby z niepełnosprawnością, by później mogły odnaleźć się na rynku pracy. Nie ma bowiem lepszej rehabilitacji niż poprzez pracę, bo to prowadzi do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym osób wykluczonych poprzez choroby czy wiek – powiedział Jarosław Duda.
Uczestnicy zajęć są zadowoleni z nowego sprzętu. – Dwa razy w tygodniu chodzimy na zajęcia, na których poznajemy zasady pracy z komputerem, w programach tekstowych, graficznych, a teraz uczymy się poruszania w Internecie. Dużym ułatwieniem jest dla mnie możliwość opłacania rachunków przez Internet. Mimo, że mam w domu komputer wcześniej nie korzystałam z kont internetowych – podkreśliła Halina Gajewska z Jeleniej Góry.
- Też mam w domu komputer i sam uczyłem się jego obsługi, jednak to nie to samo, co lekcja z fachowcem, który pokaże wszystkie potrzebne funkcje programów. Prowadzę zespół folklorystyczny Jeleniogórzanie przy Osiedlowym Domu Kultury i muszę pisać teksty piosenek, scenariusze występów czy wysyłać materiały innym przez Internet. W wieku ponad 60 lat już się nie ma tak błyskotliwego umysłu i dobrej pamięci, by od razu wszystko zapamiętać, dlatego trzeba ćwiczyć technikę korzystania z laptopa i sieci – zaznaczył Marian Zdybał, uczestnik zajęć.
Zajęcia potrwają do końca maja, a później, jeśli będą na to fundusze, planowane jest utworzenie kolejnych grup edukacji komputerowej.