Piątek, 18 października
Imieniny: Juliana, Łukasza
Czytających: 12615
Zalogowanych: 86
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: KSW – jakie są zasady walk?

Środa, 16 października 2024, 22:33
Aktualizacja: 22:34
Autor: Artykuł Sponsorowany
Polska: KSW – jakie są zasady walk?
Fot. ts
KSW – Konfrontacja Sztuk Walki – to emocjonujące widowisko, gdzie najlepsi zawodnicy MMA spotykają się w oktagonie. Czy zastanawiałeś się jednak, jakie zasady rządzą tymi spektakularnymi pojedynkami? Odpowiedzi przynosi nasz artykuł. Zapraszamy do lektury!

Podstawy MMA w KSW


KSW definiuje MMA (Mieszane Sztuki Walki) jako formę walki wręcz, łączącą techniki z różnych dyscyplin, takie jak grappling, poddania, kopnięcia i uderzenia. Walki odbywają się w ustalonych kategoriach wagowych, od słomkowej (52,2 kg) do superciężkiej (powyżej 120,2 kg). W pojedynkach niemistrzoskich dozwolona jest jednofuntowa tolerancja, natomiast w walkach o tytuł zawodnicy muszą ściśle trzymać się limitów wagowych.

Standardowa walka trwa 3 rundy po 5 minut każda, z minutowymi przerwami między rundami. Pojedynki o tytuł mistrzowski są dłuższe – składają się z 5 rund. Sędzia ringowy jest jedynym arbitrem pojedynku i tylko on może go przerwać, choć może zasięgnąć rady lekarza ringowego.

Liczba widzów przed telewizorami i zakłady bukmacherskie KSW pokazują, że to sport, który wciąż rozgrzewa widzów do czerwoności.

Dozwolone i zabronione techniki


W KSW dozwolone są różnorodne techniki, ale istnieje też długa lista zabronionych zachowań. Do najważniejszych fauli należą:
● Uderzanie głową
● Atakowanie oczu
● Gryzienie i plucie
● Ciągnięcie za włosy
● Ataki na krocze
● Uderzenia w kręgosłup i tył głowy
● Kopanie i uderzanie kolanem w głowę leżącego przeciwnika
● Manipulowanie małymi stawami
Popełnienie faulu może skutkować ostrzeżeniem, odjęciem punktów, a w skrajnych przypadkach dyskwalifikacją.

Punktacja i możliwe rozstrzygnięcia


Walki oceniane są przez trzech sędziów punktowych, którzy stosują system 10-punktowy. Zwycięzca rundy otrzymuje 10 punktów, przegrany 9 lub mniej. Możliwe rozstrzygnięcia walki to:
● Poddanie (fizyczne odklepanie lub werbalne)
● Nokaut (KO) lub techniczny nokaut (TKO)
● Decyzja sędziów (jednogłośna, niejednogłośna, większościowa)
● Remis (jednogłośny, większościowy, niejednogłośny)
● Dyskwalifikacja
● No contest (walka nierozstrzygnięta)
W przypadku kontuzji spowodowanej dozwoloną akcją poszkodowany zawodnik przegrywa przez TKO. Jeśli kontuzja jest wynikiem umyślnego faulu, faulujący zostaje zdyskwalifikowany.

Procedura ważenia i kary za przekroczenie limitu


Oficjalne ważenie odbywa się rano w dniu walki, między 10:00 a 12:00. Zawodnicy mają trzy podejścia do zrobienia wagi. Jeśli nie uda im się to do 12:00, mają dodatkową godzinę. Niezrobienie wagi wiąże się z karami finansowymi:
● Do 1 kg: 10% gaży za niezrobienie wagi rano, dodatkowe 20% po godzinie
● 1-2 kg: 10% rano, dodatkowe 30% po godzinie
● 2-4 kg: 10% rano, dodatkowe 40% po godzinie
● Powyżej 4 kg: 10% rano, dodatkowe 50% po godzinie
W walkach o pas mistrzowski niezrobienie wagi może skutkować utratą statusu mistrzowskiego pojedynku lub wakowaniem tytułu.

Rola sekundantów i procedury odwoławcze


Każdy zawodnik może mieć maksymalnie trzech sekundantów, z których dwóch może wejść do klatki między rundami. Sekundanci muszą przestrzegać ścisłych zasad zachowania, np. nie mogą wchodzić do klatki podczas rundy, używać niecenzuralnych słów czy pomagać fizycznie zawodnikowi bez zgody sędziego. Złamanie tych zasad może skutkować ostrzeżeniami, karami finansowymi, a nawet dyskwalifikacją zawodnika.

W przypadku niezgody z werdyktem menadżer zawodnika ma prawo złożyć pisemny protest w ciągu 48 godzin od zakończenia walki, wpłacając kaucję 1000 euro. Protest rozpatruje komisja odwoławcza składająca się z sędziego głównego, sędziego ringowego i jednego z sędziów punktowych.

Podsumowując, zasady KSW są starannie opracowane, aby zapewnić sprawiedliwą i bezpieczną rywalizację, jednocześnie dostarczając widzom niezapomnianych emocji. Znajomość tych reguł pozwala lepiej zrozumieć i docenić kunszt zawodników oraz dramaturgię toczących się w oktagonie pojedynków.

BETFAN sp. z o.o. to legalny polski bukmacher, posiadający zezwolenie Ministra Finansów. Hazard wiąże się z ryzykiem. Gra u nielicencjonowanych podmiotów jest nielegalna i podlega karze.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
1
100%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group