Oficjalnie listy kandydatów na posłów i senatorów mają być znane do końca maja br. Jak podkreśla Jerzy Łużniak, jak na razie są to tylko propozycje kandydatur na posłów zgłoszone przez zarząd powiatu jeleniogórskiego. Jerzy Łużniak dodaje jednak, że nie spodziewa się, by do czasu oficjalnego zatwierdzenia kandydatur przez wyższe organy partyjne coś uległo zmianie.
– Te kandydatury muszą zostać zatwierdzone przez radę krajową i samego przewodniczącego PO Donalda Tuska – mówi Jerzy Łużniak. Kandydatury wicemarszałka województwa oraz zastępczyni prezydenta miasta Zofii Czernow ucinają tymczasem spekulacje co do startu w wyborach Huberta Papaja, zastępcy szefa Jeleniej Góry. Gdyby Z. Czernow znalazła się w Sejmie, prezydent Marcin Zawiła musiałby poszukać innego zastępcy.
Krzysztof Mróz z Prawa i Sprawiedliwości mówi, że jak na razie PiS nie ma jeszcze oficjalnych propozycji, choć mówi się o kandydaturze Tadeusza Lewandowskiego. Nie wiadomo jednak czy będzie on startował do sejmu czy senatu. Z okręgu jeleniogórsko-legnickiego z pewnością mają się pojawić kandydatury Adama Lipińskiego, Marzeny Machałek (Kamienna Góra) i Elżbiety Witek (Jawor).
– Konkretne propozycje powinny się w tej sprawie pojawić za dwa – trzy tygodnie – mówi Krzysztof Mróz.
Sojusz Lewicy Demokratycznej propozycje kandydatur już ma, ale nie ustalił jeszcze z których miejsc będą startować poszczególni politycy. Wiadomo natomiast, że w najbliższych wyborach parlamentarnych z Jeleniej Góry wystartują Elżbieta Zakrzewska, Grażyna Malczuk i Józef Kusiak. Z Wałbrzycha ma wystartować Marek Szewczyk, z Legnicy Ignacy Bochenek, a ze Zgorzelca – Bogatyni Dariusz Dorosz.
Według wstępnych zapowiedzi Krajowej Rady Platformy Obywatelskiej, wybory do Sejmu i Senatu mają się odbyć 23 października br. Zarządza je jednak Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, dlatego oficjalną datę wyborów parlamentarnych 2011 roku poznamy dopiero po decyzji Prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego.
Termin wyborów musi być ogłoszony w dzień wolny od pracy, nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu. Wybory mogą się odbyć natomiast przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu. Realne są więc tylko dwie daty – 16 lub 23 października br.