Celem przedsięwzięcia finansowanego z Funduszu Pomocowego i środków z jeleniogórskiego budżetu, przeznaczonych na doskonalenie kwalifikacji i kompetencji nauczycieli jest rozszerzenie i wzmocnienie pomocy psychologicznej, dedykowanej uczniom szkół oraz placówek oświatowych w mieście.
Łączny koszt wszystkich dodatkowych szkoleń to 60 800 zł. Jak podkreślają specjaliści zaangażowani w ich realizację, lekarze na co dzień zajmujący się psychiatrią dziecięcą, negocjacjami w oświacie, rodzice i opiekunowie jeleniogórskich uczniów i sami nauczyciele – ich wartość jest bezcenna biorąc pod uwagę fakt, z iloma problemami borykają się dzisiaj dzieci i młodzież w wieku szkolnym i jak często potrzebują fachowego wsparcia ze strony osób dorosłych.
W ramach szkoleń przygotowanych dla nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych – są oni konfrontowani z przykładami najtrudniejszych sytuacji, z którymi zmagają się dzisiaj uczniowie - informuje Urząd Miasta w Jeleniej Górze. - Poznają problematykę kryzysu młodych ludzi, a co najważniejsze: techniki i sposoby radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi w obszarze środowisk szkolnych, przepracowywane w sposób praktyczny. Każdy uczestnik zapoznaje się również z najnowszymi badaniami i literaturą dotyczącymi kryzysu psychicznego u dzieci i młodzieży; zarówno w trakcie szkolenia jak i po nim, w codziennej pracy – może liczyć na profesjonalne wsparcie poznanych fachowców i ekspertów.
Szkolenia prowadzą: Renata Ostrowska-Stopczyńska – absolwentka Akademii Medycznej we Wrocławiu, specjalista psychiatrii i psychiatrii dzieci i młodzieży, właścicielka Ośrodka PsycheTerraPi i Robert Rozkrut – były negocjator policyjny KWP Wrocław z dwudziestoletnim stażem. Uczestnik ponad 100 sytuacji kryzysowych o podłożu samobójczym i zakładniczym.