Nagrodę tę ustanowił Zarząd Główny PTTK, pragnąc uhonorować osoby szczególnie zasłużone dla polskiej kultury, działających na niwie literatury związanej z górami.
Dla mnie ta nagroda to wielka radość i docenienie tego, co robię dla regionu - mówi dr P. Wiater. - Tym bardziej cieszy, że jest przyznana przez ZG PTTK i redakcję zakopiańskich "Wierchów”, bo środowisko tatrzańsko-zakopiańskie jest z natury swojej dość hermetyczne.
Dr Przemysław Wiater - historyk, historyk sztuki, znawca dziejów regionu. Jest autorem kilku monografii, kilkudziesięciu artykułów naukowych, kierownikiem krajowych i międzynarodowych projektów muzealnych: „Wspaniały krajobraz. Imposante Landschaft, Artyści i kolonie artystyczne w Karkonoszach w XX wieku”, „Śląskie Elizjum. Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość zamków i pałaców Kotliny Jeleniogórskiej” i „Zwischen den POLen. Między brzegami. Polskie kolonie artystyczne na Film und Kunst Festival Worpswede 2013” . W pionierskich monografiach poświęconych Karkonoszom i Górom Izerskim przedstawił dzieje walońskich poszukiwaczy minerałów i kamieni szlachetnych, dawnych zielarzy – laborantów, postać Ducha Gór, dzieje hutnictwa szkła czy fenomen karkonoskiej kolonii artystów. Obecnie czeka na wydanie kolejna monografia poświęconą dawnym twórcom ze „Stowarzyszenia Artystów św. Łukasza w Szklarskiej Porębie”. W przygotowaniu początki narciarstwa w Karkonoszach i Górach Izerskich.
Prace publikował w językach polskim, czeskim i niemieckim. Jest współautorem tłumaczenia z języka niemieckiego Carla Hauptmanna Księgi Ducha Gór i Wolfganga de Bruyn W. i Antje Johanning, Gerhart Hauptmann i jego domy. Hiddensee – Erkner – Szklarska Poręba – Jagniątków, a także wierszy Carla i Gerharta Hauptmannów.
Jest pomysłodawcą corocznych zawodów narciarskich retro, które od 2003 r. dobrze sprawdzają się w Karkonoszach i Górach Izerskich gromadząc licznych uczestników z Polski, Czech i Niemiec, a także od 2016 r. Pieszego Górskiego Rajdu Retro FLANELA. Wspólnie z Mieczysławem Buczyńskim i Markiem Wikorejczykiem zaproponował stworzenie szlaku śladami dawnych hut szkła. Opracował w Szklarskiej Porębie rowerową „trasę artystyczną” nr 13. W 2009 r. wytyczył „Szlak Waloński im. Juliusza Naumowicza”. Jest współautorem przygotowanego „Szlaku im. W.-E. Peuckerta” oraz polsko-czeskiego „Szlaku laborantów”.
W 2003 r. laureat nagrody "Izerski Kryształ 2003" za działalność w dziedzinie kultury. W 2010 r. laureat Nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury, w 2012 r. nagrodzony nagrodą „Liczyrzepy” Starosty Jeleniogórskiego, w 2014 r. odznaczony medalem „Gloria artis”, Brązowym Krzyżem Zasługi (2016), tytułem „Zasłużony dla Szklarskiej Poręby” (2017). Autor kilku monografii, kilkudziesięciu artykułów naukowych, kierownik krajowych i międzynarodowych projektów muzealno-wystawienniczych. Członek honorowy Gildii Przewodników Sudeckich i Towarzystwa Izerskiego, kanclerz Sudeckiego Bractwa Walońskiego.