Nowy budynek
Od 2008 roku poczta działa w nowym budynku zwanym "Domem z 20 tysięcy kawałków drewna". Nowoczesny budynek stanął na miejscu rozebranej w 2004 roku Českiej boudy, która została zamknięta 31 maja 1990 roku z powodów sanitarnych. Nowy budynek poczty został oficjalnie otwarty 1 sierpnia 2008 roku.
Obecnie w budynku mieści się poczta, mały sklepik z pamiątkami oraz punkt gastronomiczny z napojami i ciepłym jedzeniem. Za dodatkową opłatą można wejść na taras widokowy znajdujący się na dachu.
Konstrukcja
Budynek na szczycie Śnieżki stoi na dwunastu stalowych nogach. Posiada hydraulicznie sterowane drewniane okiennice, które pozwalają przekształcić go z oszklonego na drewniane schronisko w zależności od pogody. Po północnej stronie Urzędu Pocztowego znajdują się spiralne schody prowadzące na taras widokowy.
Powstanie najwyższej czeskiej poczty
Najwyżej położona poczta w Czechach znajduje się na szczycie Śnieżki. W 1872 roku w schronisku otwarto agencję pocztową, która była najwyżej położoną tego typu placówką w Prusach. To właśnie stąd wysłano jedną z pierwszych na świecie kart pocztowych, wydanych w 1873 roku. Po stronie austriackiej od 1875 roku działała agencja telegraficzna, która od 1899 roku zaczęła także pełnić funkcję poczty.
Czytaj więcej:
Historia schronisk na Śnieżce
W 1936 roku Wenzel Tippelt postawił na szczycie niewielki kiosk, gdzie można było kupić pocztówki i pamiątki. Poczta działała do okupacji Sudetów przez Niemcy w 1938 roku. Po II wojnie światowej działalność pocztowa nie została wznowiona, a budynek służył jako magazyn.
W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku placówka podupadła, ale w 1994 roku Jaroslava Skrbková z Pecu pod Śnieżką wyremontowała i odnowiła cały obiekt, przywracając usługi pocztowe. Urząd otrzymał unikalny kod pocztowy: 542 91.
Wyjątkowy listonosz
W 1873 roku pracę jako listonosz w urzędzie pocztowym w Miłkowie rozpoczął Robert Fleiß. Dostarczał on korespondencję turystów ze szczytu Śnieżki przez rok. Po przerwie na działalność jako przewodnik turystyczny (1889-1925), powrócił do pracy listonosza, którą nieprzerwanie wykonywał przez 37 lat, przewożąc korespondencję z ze szczytu Śnieżki.
W 1870 roku do sprzedaży trafiły pierwsze pocztówki z wizerunkiem Śnieżki. Aby je dostarczyć do Karpacza, Robert Fleiß pieszo pokonywał trudną trasę o długości około 19 km i różnicy wysokości 1100 m. Droga na szczyt nie była łatwa, prowadziła przez krętą, wyboistą ścieżkę. Marsz utrudniała ciężka torba pełna listów, czasem ważąca nawet 50 kg.
Film: ZachodniaTV
Podczas swojej wieloletniej służby Robert Fleiß przeszedł trasę równą trzykrotnemu okrążeniu Ziemi, przenosząc przesyłki pocztowe, które wypełniłyby 300 wagonów towarowych.
W 1925 roku Robert Fleiß został niespodziewanie zwolniony z pracy z powodu redukcji zatrudnienia. Było to dla niego trudne przeżycie, jednak jego koledzy zorganizowali mu wielkie pożegnalne przyjęcie.