Szczegółom programu tegorocznej PESTKI, która od lat jest uznaną marką i kilkudniowym świętem teatru niezależnego poświęcono konferencje prasową w siedzibie jej organizatora czyli Jeleniogórskiego Centrum Kultury.
Moim celem jest realizacja Festiwalu, który jest nie tylko wydarzeniem artystycznym, ale także działaniem marketingowym dla samego miasta – mówi dyrektor kreatywny Festiwalu Łukasz Duda. - PESTKA jest doskonałą przykładem, że w długi majowy weekend w ciągu dnia możemy spędzać czas w okolicach Jeleniej Góry i korzystać z uroków tego co nas otacza. Popołudniami, wieczorami i późnymi nocami możemy być w Jeleniej Górze, zajmując miejsca hotelowe, wypełniając restauracje, korzystając z uroków miasta. Podczas PESTKI zostanie zrealizowanych 11 spektakli, w tym 7 konkursowych i 4 mistrzowskie. Jeden bardzo głośny i bardzo nośny: „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuje” Mateusza Pakuły, w wykonaniu Teatru im. Żeromskiego w Kielcach i Teatru Łaźni Nowa. Ale każdy z tych spektakli, które zaprosiliśmy w tym roku jest wyjątkowy, unikatowy i każdy z nich tworzy pewną całość.
W tym roku formuła Festiwalu różni się od jego poprzednich edycji.
Część konkursowa PESTKI jest całkowicie inna niż do tej pory ponieważ zasadniczą częścią Festiwalu są rezydencje - opowiada Łukasz Duda. - Polegają one na tym, że JCK i Festiwal produkują 7 spektakli z Polski i Niemiec i w Jeleniej Górze będą to spektakle premierowe. One są jeszcze w trakcie realizacji i produkcji, w związku tym PESTKA za pomocą rezydencji otwiera swój zupełnie nowy rozdział. Dzięki rezydencjom będziemy mogli zobaczyć też artystów, którzy w Jeleniej Górze rozpoczynali swoją drogę artystyczną, a teraz występują na srebrnym ekranie. Projekt PESTKI zakłada też część warsztatową oraz koncertową.
Z pełnym programem Festiwalu można zapoznać się na stronie internetowej Festiwal PESTKA
PESTKA to organizowane rokrocznie kilkudniowe święto sztuki awangardowej aspirujące do prezentacji w Jeleniej Górze najciekawszych zjawisk z nurtu kultury awangardowej i niezależnej. Spektakle, koncerty, wystawy, warsztaty i panele dyskusyjne przyciągają tłumy młodych i starszych miłośników sztuki tworząc niepowtarzalną atmosferę, w którą najlepiej wtopić się osobiście, przyjeżdżając do Jeleniej Góry w czasie festiwalu. Nazwa festiwalu została ‘”wymyślona” przez pomysłodawcę i organizatora imprezy Łukasza Dudę. Rozwinięcie pierwotnej nazwy brzmi:
Polskie Eksploracje Sztuki Teatralnej Kultury Awangardowej i doskonale oddaje charakter i atmosferę imprezy.
Organizatorem festiwalu jest Jeleniogórskie Centrum Kultury, a partnerami: Second Attempt e.V., Steinhaus e.V., Miasto Jelenia Góra, Teatr Odnaleziony.