O tym, jak bardzo potrzebne było skoncentrowanie w jednym miejscu kilku wydziałów, pokazał miniony poniedziałek, kiedy skorzystało z niego niemal 300 mieszkańców. Nad funkcjonowaniem nowego wydziału czuwa naczelnik, Agata Żmijewska, była sekretarz miasta.
– Zmienił się sposób obsługi mieszkańców. Na korytarzu funkcjonuje elektroniczny system kolejkowy, który umożliwia zapisywanie się do konkretnych stanowisk ze sprawami wybranymi na dotykowym monitorze. Dla rodziców z małymi dziećmi mamy też kącik dla najmłodszych. Chcemy obsługiwać naszych mieszkańców tak, jak sami chcielibyśmy być obsługiwani – mówi Agata Żmijewska. Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry zapowiada, że to nie koniec udogodnień. W przyszłości mieszkańcy będą mogli umawiać się przez Internet na konkretną godzinę.
Opinie mieszkańców są różne: od entuzjazmu po rozczarowanie.
- Zgłosiłam się ze sprawą przekształcenia gruntów i jestem bardzo zadowolona zarówno z obsługi, jak i sprawności działania urzędników. Wcześniej były kolejki, trzeba było biegać z budynku do budynku i z jednej ulicy na drugą. Teraz jest super – mówi Wanda Krusicka z Jeleniej Góry.
Przeniesienie wydziałów negatywnie oceniła natomiast pani Grażyna, która wcześniej odbierała mapkę geodezyjną w jeden dzień, natomiast teraz musi po dokument przyjechać dnia następnego. – Miało być ułatwienie dla mieszkańców, a okazuje się, że teraz muszę złożyć dokument w jednym dniu, a odebrać mapkę w dniu kolejnym. Dla mnie jest to spore utrudnienie, muszę brać w pracy bezpłatny urlop i marnować cały dzień – mówi pani Grażyna.
Hubert Papaj, zastępca prezydenta Jeleniej Góry tłumaczy jednak, że wcześniej wydział geodezji mieścił się na drugim piętrze, przez osoby starsze i niepełnosprawne, nie miały do niego dostępu. Teraz wnioski przyjmowane są w wydziale obsługi interesantów, jest to wygodniejsze, ale załatwienie tej sprawy wymaga nieco dłuższego czasu.