Kiedy rozpoczynaliśmy swoją akcję „Pomóżmy samotnym matkom z dziećmi” nikt nie spodziewał się, że zakres prac będzie tam ogromny. – Gdy zaczęliśmy robić jedną rzecz, okazywało się, że materiały użyte do kolejnych elementów pomieszczeń są niezdrowe i trzeba je natychmiast wymienić – mówi Jolanta Fijałkowska, kierownik Domu dla Samotnych Matek z Dziećmi w Pobiednej. – Wyremontowanie jednego pokoju kosztuje nas od 2 do 4 tys. zł. Do tego rozpoczęliśmy też wymianę elewacji. Tą, która jest teraz usunąć można tylko za pomocą szlifierek. Stąd nasz apel o taki sprzęt oraz każde ręce do pracy. Rusztowania mamy wypożyczone tylko na dwa tygodnie. Jeśli nie zdążymy tego zrobić w tym czasie, budynek pozostanie bez elewacji. Obecnie starą elewacje usuwają mieszkające u nas panie, ale mamy tylko dwie szlifierki. Część robimy szpachelkami, ale efekty są mizerne – dodaje kierownik domu dla samotnych matek.
Do tej pory w naszą akcję zaangażowało się wiele osób i instytucji. Natychmiast na naszą prośbę odpowiedzieli Państwo Marconi z firmy Polcolorit w Piechowicach, którzy przekazali płytki podłogowe na powierzchnię 150 mkw. i własnym transportem dostarczyli je do placówki. Z pomocą przyszedł również otwierający się przy ul. przy ul. Legnickiej w Jeleniej Górze market budowlany Leroy Merlin, który przekaże 140 mkw. paneli podłogowych. Dyrektor sklepu Sławomir Partacz w ciągu dosłownie kilku dni określił jaką konkretnie pomoc otrzyma placówka i ustalił termin dostawy na początek kwietnia br. Hurtownia materiałów budowlanych KE-MA działająca przy ul. Żeromskiego w Jeleniej Górze przekazała materiał na całą elewację budynku, zadeklarowała też przekazanie farby i innych potrzebnych materiałów. Pomoc tej placówce KE-MA oferuje już nie pierwszy raz. Market budowlany Castorama obiecał przekazać 40 litrów kolorowej farby. Market budowlany Mrówka w Mysłakowicach przekazał i dowiózł drobne materiały budowlane. Pomoc przy remoncie obiecało Stowarzyszenie im. Św. Brata Alberta w Jeleniej Górze z prezesem Bogusławem Gałką na czele. Wszystkim, w imieniu placówki, bardzo dziękujemy i czekamy na odpowiedzi z kolejnych firm.
Pomocy placówce nie odmówiły również szkoły ponadgimnazjalne z Jeleniej Góry i regionu (w tym z Kowar, Mirska czy Dłużyny Dolnej), do których zwróciliśmy się z prośbą o zbiórkę środków czystości i środków higienicznych. Poprosiliśmy by każda szkoła wybrała sobie jeden miesiąc, w którym każdego roku będzie organizowała zbiórkę ucząc w ten sposób młodzież wrażliwości na krzywdę innych i chęci dzielenia się. Nie musieliśmy długo czekać. Wszystkie miesiące w roku zostały „przydzielone”. Jako pierwsza z pomocą w marcu br. ruszyła szkoła, która już wcześniej pomagała tej palcówce – Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Jeleniej Górze czyli III LO na czele z pedagog Bożeną Fijałkowską. Również w marcu br. do placówki dotarła pomoc w postaci żywności zebranej w Publicznym Katolickim Gimnazjum św. Pankracego w Jeleniej Górze. Dziękujemy! W kwietniu br. zbiórkę środków czystości prowadzi Zespół Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze, którego dyrektor Bogdan Helik zaoferował nie tylko natychmiastową pomoc, ale i transport paczek. W maju pomoc zbierze Zespół Szkół Przyrodniczo – Usługowych przy ul. Leśnej w Jeleniej Górze, na czele z dyrektor Heleną Kasperczyk.
A my próbujemy szukać dalszej pomocy i podajemy listę potrzeb remontowych placówki:
1. 100 l farby lateksowej (pastele)
2. 50 l unigrunt
3. 100 szt. płyt regipsowych
4. 50 kg gładzi szpachlowej
5. 100 szt. płyta OSB 2500 x 675 x 22 mm
6. 100 szt. profil CD60 3m
7. 200 szt. wieszak grzybkowy do poddaszy 270mm
8. 200 szt. wieszak dwuhakowy
9. 200 szt. wieszak płaski ES 60x125mm
10. 100 szt. profil C50 3m
11. 70 szt. Wełna Rochwool Rockroll Plus 150 mm 3 m2 (niepalna)
12. 1000 szt. wkręty samowiercące 3,5 x 9,5 mm
13. 1000 szt. wkręt do płyt kartonowo-gipsowych 3,5 x 45 mm do metalu
14. 50 szt. piana montażowa
15. 2 szt. nożyk z łamanym ostrzem
16. 25 szt. taśma z włókna szklanego 5 cm x 45 m
17. 20 szt. Akryl do płyt gipsowo-kartonowych biały
18. 20 szt. Akryl Tytan 300 ml biały
19. 20 szt. lakierobejca do drewna Altax sosna 0,75l
20. zamrażarki skrzyniowe przemysłowe jakie spotykamy w sklepach , hurtowniach
21. piekarnik elektryczny
Druga sprawa – również bardzo ważna bo kosztowna – to opał. Placówka potrzebuje miesięcznie przez cały rok (bo latem podgrzewana jest woda) około dwie tony tzw. ekogroszku.
Dla tych, którzy chcieliby wesprzeć placówkę finansowo podajemy numer konta Stowarzyszenia Monar Domu samotnych Matek z Dziećmi w Pobiednej, ul. Hetmańska 61, 58-814 Pobiedna: BZW BK 02 1090 1997 0000 0005 2802 3441.
W sprawie przekazania szlifierek lub innej pomocy można kontaktować się z koordynatorką akcji pod numerem telefonu: 695 200 640 lub e-mailowo: angelika.jelonka.com@wp.pl.