Do tej pory przygotowano już 3000 worków z piaskiem. Wydano je głównie w miejsca gdzie sytuacja jet najgorsza, czyli na ulicach położonych obok rzeki Kamiennej oraz potoku Radomierka. Najprawdopodobniej do zabezpieczenia ulic zostaną też wykorzystane specjalne rękawy, napełniane wodą, które zostały zakupione kilka lat temu, a do tej pory nie były używane. W zasobach pozostaje jeszcze kilkanaście tysięcy worków, które zostaną wypełnione piaskiem. Jak poinformował prezydent Jerzy Łużniak po nawałnicy, która przeszła nad Jelenią Górą 19 sierpnia wyczyszczone zostały wszystkie studzienki kanalizacji deszczowej na obszarach komunalnych. Miasto z prośbą o udrożnienie studzienek zwróciło się też do właścicieli innych gruntów, na których się one znajdują.
Na szczęście Jelenia Góra jest bezpieczna, ale przygotowujemy się na wszystkie sytuacje jakie mogą się zdarzyć - mówi prezydent Jerzy Łużniak. - Dziś sytuacja na rzekach jest stabilna. Powoli wzrastają stany Kamiennej oraz Bobru, ale mamy jeszcze sporo rezerwy do stanów ostrzegawczych i alarmowych. Najgorzej jest na Radomierce, która jest zbyt mocno uregulowana. Nie jest ona w stanie przyjąć całej masy wody, która spływa do niej z ulicy Wrocławskiej oraz drogi krajowej nr 3. Mówi się że duże opady rozpoczną się dzisiejszej nocy i potrwają do godziny 14 - 15 jutro. Problem może też być w niedziele. Od poniedziałku wody będą systematycznie opadały.
Straż Pożarna jest zwarta i gotowa, a dotyczy to nie tylko strażaków zawodowych, którzy pełnią dyżur przez cały rok ale i strażaków z jednostek ochotniczych - dodaje komendant miejski PSP st. bryg. Andrzej Ciosk. - Zwiększyliśmy też obsadę stanowiska kierowania naszej komendy z dwóch do trzech dyżurnych. Poza zasobami ludzkimi dysponujemy pompami do usuwania nadmiaru wody i tego sprzętu mamy dość sporo.