Dziś od godzin przedpołudniowych Marzenę Machałek można było spotkać w różnych punktach miasta. Przed godz. 12 rozmawiała z mieszkańcami na placu Ratuszowym i pobliskich ulicach rozdając im swoją wyborczą gazetkę. – Wniosek z tych rozmów jest taki, że ludzie są przekonani, że w mieście jest niemożność działania, a pomysły mieszkańców nie mają szans na realizację – mówi kandydatka na urząd prezydenta.
W południe – u boku swoich „jedynek” na liście kandydatów do rady miasta oraz pretendenta do mandatu w sejmiku, Marzena Machałek spotkała się z dziennikarzami na konferencji prasowej. Parlamentarzystka przedstawiła swoją koncepcję „Gmina = Samorządność = Samorząd na Szóstkę. To sześć podstaw, z których każda zaczyna się na literę P: program, przedsiębiorczość, produkt lokalny – pomysł na istnienie, promocja, popyt i prawo.
Kandydatka PiS rozwijając poszczególne punkty zaznaczyła, że Jelenia Góra w swoim rozwoju nie może opierać się tylko na turystyce, a dobry produkt lokalny to nie – jak się często uważa – wiejski ser. Marzena Machałek podkreśliła, że samorząd do tej pory nie wykorzystywał kreatywności mieszkańców. – Miałam sygnały, że wielu talentów nie dostrzeżono lub zignorowano podczas obchodów 900-lecia miasta – powiedziała pani poseł. Dodała, że bez uwzględnienia tej siły, jaką są mieszkańcy i ich pomysły, trudno będzie miastu rozwijać się. Dodała też, że samorządowcy powinni tworzyć odpowiedni klimat do powstawania inwestycji niegroźnych dla środowiska, które uzdrowią złą sytuację na rynku pracy.
Tadeusz Lewandowski, były senator i poseł, a obecnie kandydat na radnego do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, dał wyraz zaniepokojeniu upadkiem dużych zakładów w małych miejscowościach regionu dolnośląskiego. Powiedział także, że obawia się skutków prywatyzacji Uzdrowiska Cieplice, które – po sprzedaży – może być jeszcze mniej dostępne dla kuracjuszy.
Swoje pięć minut mieli także kandydaci na radnych. O założeniach programowych mówili Ireneusz Łojek, Krzysztof Mróz, Wojciech Leszczyk oraz Oliwer Kubicki, który w wyborach samorządowych jest debiutantem. Wśród wymienionych przez lokalnych polityków bolączek przewijały się sprawy nowych miejsc pracy, bezpieczeństwa, parkingów i estetyki miasta. Oliwer Kubicki, który startuje z okręgu nr 3, zaznaczył, że jednym z priorytetów będą dla niego starania o utworzenie Centrum Spotkań na terenie byłego ośrodka Rakownica.
Kandydaci złożyli także podpisy pod „Samorządowymi Zasadami Prawa i Sprawiedliwości”, nazwanymi także „Dekalogiem samorządowca”. W dokumencie podpisanym przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego jest mowa o prawach, które osoby zasiadające u sterów władzy w regionie, mają obowiązek zapewnić mieszkańcom, między innymi, o prawie do bezpieczeństwa, publicznej opieki medycznej, opieki nad dziećmi, edukacji, godności dla osób starszych oraz pełnej możliwości samorozwoju niezależnie od płci. Marzena Machałek zapowiedziała, że ten „Dekalog” przekaże swoim politycznym konkurentom.
Pani poseł zaprosiła także na jutrzejsze obchody Dnia Niepodległości, które organizuje już po raz trzeci. Tym razem będzie to koncert pieśni patriotycznych, który odbędzie się po mszy świętej o godz. 13 w Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa. Wydarzenie poprowadzi Honorata Magdeczko-Capote, a na akordeonie przygrywał będzie Robert Wróblewski. – Będziemy wszyscy śpiewać patriotyczne pieśni. Kto nie zna słów, nie ma powodu do obaw, bo rozdamy wszystkim śpiewniki – zachęca Marzena Machałek.