Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11278
Zalogowanych: 97
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Młodzież wie, że warto być dobrym

Piątek, 22 czerwca 2012, 10:41
Aktualizacja: 10:47
Autor: Agrafka
Region: Młodzież wie, że warto być dobrym
Fot. Archiwum Szkoły
Laureatką w swojej szkole konkursu „Warto być dobrym” została Małgosia Kanik z I klasy Liceum Ogólnokształcącego z Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Piechowicach. W takim współzawodnictwie brało udział 1500 dzieci ze szkół w całej Polsce. W każdej z nich wyłoniono zwycięzcę, który otrzymał rower górski. Akcję po raz pierwszy przeprowadzono w kilkudziesięciu śląskich szkołach w 2003 roku. W tym roku stowarzyszenie opracowało nową formułę projektu i po raz pierwszy zrealizowało go na ogólnopolską skalę. Dziesięć najaktywniejszych szkół otrzyma jesienią granty po 10 000 zł na cel pożyteczny dla całej społeczności lokalnej, który wybiorą dzieci.

Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła” pod patronatem ministra edukacji narodowej i UNESCO. To największa, interdyscyplinarna kampania edukacyjna w Polsce, kreująca w dzieciach dobre postawy, ucząca poszanowania dla innych ludzi, a także premiująca zachowania prospołeczne i wolontariat. Głównym elementem I edycji akcji był konkurs, skierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, który każda szkoła prowadziła samodzielnie na podstawie tych samych zasad. Od początku semestru dzieci konkurowały ze sobą w tym, kto zrobi więcej dobrych uczynków w trzech kategoriach: pomoc drugiemu człowiekowi, zaangażowanie w środowisko klasy, szkoły, społeczność lokalną oraz działania globalne na rzecz praw człowieka i ochrony środowiska. Na koniec roku dzieci pod okiem wychowawcy wybierały w każdej klasie ucznia, który okazał się najlepszy, a wśród najlepszych z całej szkoły został rozlosowany rower.

- W najśmielszych scenariuszach i najskrytszych marzeniach nie liczyliśmy na taki sukces akcji. Dzieci czyniące dobro zaskoczyły nas nie tylko swoją kreatywnością i wytrwałością, ale przede wszystkim odwagą w promowaniu pozytywnych postaw. Setki tysięcy osób czyniących dobro, miliony godzin ofiarowane innym ludziom, a wszystko to za darmo, bez oczekiwania na zapłatę - mówi Aleksander Komaniecki, Prezes Stowarzyszenia „Przyjazna Szkoła”. - Teraz kiedy usłyszę pytanie, jakie mamy dzieci i młodzież, odpowiem, że wspaniałe. A my dorośli powinniśmy brać z nich przykład. Każdy z nas może wesprzeć drugą edycję akcji, by kolejne szkoły mogły wziąć w niej udział – dodaje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
631
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group